Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

AVM aşkımız

Bursa'nın Mudanya ilçesinde; temelinden antik Myrleia kentinin duvarları çıkınca durdurulan alışveriş merkezi (AVM) inşaatı için koruma kurulu, 'inşaata devam' kararı almış. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre antik kentin üstüne AVM yapılacak ve M.Ö. 7'nci yüzyıla ait duvarlar cam çerçevede AVM içinde sergilenecekmiş.
Yurt dışında da tarihi eserlerin yeni yapıların içersinde muhafaza edilmesine dair örnekler var. Ama bu örnekler metro, köprü gibi geri dönüşü olmayan çok önemli projelerde hayata geçiriliyor.
Ama bizde AVM ya da otel projesi oldu mu akan sular durur.
AVM'lerde hamburger yemek, film izlemek varken Myrleia antik kentini kim takar? Her sorunda olduğu gibi dönüp dolaşıp paraya, ranta tosluyoruz!
Myrleia, Türkiye'deki tarihi kıyımının belki de en küçük halkası. Radikal'in bu sorunla ilgili yaptığı haberleri bir araya getirseniz, ansiklopedi çıkar.
Birçok Avrupa ülkesinde AVM işletmeciliği iflas etmişken, bizde her yerden mantar gibi AVM'ler türüyor. Oysa Akdeniz insanı sokaklarda hayatın tam ortasında yaşar. Türkiye de Akdeniz ülkesi ama artık AVM cumhuriyeti oldu; yazık.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN