Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in Sındırgı ilçesine bağlı Bayraklı köyünde inek otlatırken 'dan canlı derse katılan 10'uncu sınıf öğrencisi Ayşenur Doludağ'ın o anları, Bakanı Ziya Selçuk tarafından sosyal medyadan paylaşıldı. Paylaşım kısa sürede büyük beğeni topladı.
Bakan Selçuk, paylaşımına şu mesajı yazdı: "Sevgili Ayşenur... Ben de köyde bir yandan inek güder, bir yandan kitap okurdum demek isterdim. Ama bizde inek vardı, kitap yoktu:) Bu imkânların daha fazlası bizim görevimiz, sizin hakkınız. Fakat biz çok şanslıyız ki senin gibi öğrencilerimiz var. Ailene selamlar."

KÖYLÜLER DE ŞANSLI
Arkada ineğiyle EBA'yı takip eden Ayşenur, modern Heidi gibiydi. Gerçekten sempatik ve bir o kadar da anlamlı bir görüntü.
Bence şu koronavirüs günlerinin en önemli gelişmelerinden biri de uzaktan eğitim sistemi EBA. Milli Eğitim Bakanlığı kısa sürede milyonlarca tablet, cep telefonu ve bilgisayara EBA'yı yükletmeyi başardı.
Kendi çocuklarımdan görüyorum, gayet verimli bir şekilde canlı yayından öğretmenleriyle ders çalışıyorlar. Ödevler EBA'ya yükleniyor.
Kaçırılan derslerin tekrarını, anlamadığınız konuların videolu anlatımı, testler, sınavlar vs.; EBA'nın birçok özelliği var.
Evet, bazı sorunlar yaşanıyor. Karantina günlerinde internete çok yüklenme olduğu için öğrenciler bazen canlı eğitime katılamıyor, sadece kendilerine ayrılan zaman dilimlerinde bu uygulamayı kullanıyorlar ama genelde sistem başarılı ve eğitimde devrim yapacak bir kapasiteye sahip.
Bu arada köyden EBA takip etmeyi de fazla abartmamak lazım.
Eskisi gibi yolun, elektriğin, internetin olmadığı köyler yok artık. Artık güçlü bir ülkeyiz, köylerimizin büyük çoğunluğunda altyapı sorunu yok. Hatta köyünde inek otlatan Ayşenur, büyük şehirlerde küçük evlerde yaşayan yaşıtlarından daha şanslı da olabilir. Ayşenur temiz havada, temiz gıdayla trafikten, stresten uzak bir hayat sürüyor. Hayvan dostlarının arasında kırlarda modern bir Heidi gibi yaşayan çocuklarımız var artık.
Bazılarının internet bağlantısı şehir merkezlerindeki arkadaşlarından bile güçlü. Dağda çobanın, köyde hayvan otlatan çocuğun eğitimdeki başarıları rutin haber artık!

Canlı yayında küfür
Habertürk'te canlı yayınlanan 'Türkiye'nin Nabzı' programında, hukukçu küfür etti. Işık, askerde asteğmen olduğu dönemde yaşadıklarını anlatırken birden heyecanlandı ve küfür etti.
Bazıları askerlik anılarını anlatırken çok gaza geliyor. Bedelli askerlik yapanlar bile sanki sınır ötesi harekatta savaşmış gibi yaşadıklarını heyecanla anlatıyorlar. İşte koskoca hukukçu Faik Işık sanki arkadaş ortamında konuşur gibi milyonların önünde küfür etti. Dikkat edin kelle koltukta askerlik yapanlar anılarını genelde sakin, düşünceli bir tonda anlatırlar!

Özel araçların artması
Koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma yerine özel araç tercih edenlerin sayısı artıyor. Özellikle ikinci el araç pazarında önümüzdeki aylar için rekor satış beklentisi var.
Ipsos'un yaptığı araştırmaya göre; ulaşımda özel araç kullanımını tercih edenlerin oranı Covid-19'dan önce yüzde 34 iken, bu oran salgın sonrasında yüzde 66'ya çıktı. Covid-19 öncesinde otobüs ve metro gibi toplu taşıma tercih edenlerin oranı ise salgın sonrasında yüzde 56'dan yüzde 24'e düştü. Karantina tedbirlerinden sonra ne güzel doğa kendine gelmişti, hava temizlenmişti.
Karantina yasakları kalkınca büyük şehirlerde özel araç kullanımı artarsa hem trafik, hem de hava kirliliği artar. Toplu taşımada virüs kapma riskini azaltacak ve insanlara güven duygusu aşılayacak projeler üretmeliyiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA