Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların açılması hala belirsizliğini korurken ABD'den endişeyi artıran bir araştırma sonucu geldi. Massachusetts Hastanesi'nde yapılan bir araştırma Covid-19 hastalığına yakalanan çocukların, yetişkinlere göre daha fazla virüs taşıdığını ortaya çıkardı.
Araştırmanın yapıldığı hastanede Kistik Fibrozis Merkezi Başkanı olan Lael Yonker, "Viral yükün bu kadar fazla olmasını beklemiyordum. Bir hastanede yetişkin hastaların tedavisi sırasında çok sayıda önlem alınıyor. Ancak hastanelik olan hastalardaki viral yük, dışarıda dolaşan sağlıklı çocuklardaki viral yükten çok daha az" dedi.
Korkutucu bir sonuç değil mi? Hastalığı hafif atlatan bir çocuk, hastanede yatan Covid-19 hastasından daha fazla virüs taşıyor. Okulların açılması için ne kadar önlem alırsak alalım kapalı ortamda birbiriyle sürekli yakın temas içinde bulunan yüzbinlerce öğrenci, salgının yayılma hızını artırabilir!

Dezenfektandaki tehlike!
Britanya Temizlik Bilimi Enstitüsü'nün Danışma Kurulu Başkanı Andrew Kemp, alkol bazlı el temizleme jellerinin cilt üzerinde Covid-19'a neden olan virüsü tamamen öldürebileceğinin henüz kanıtlanmadığını açıkladı.
Kemp ayrıca dezenfektan ürünlerinin aşırı kullanımının, bazı bakterilerin bu ürünleri nasıl atlatabileceğini öğrenip insanların ellerindeki şeker ve protein kalıntılarında gelişeceği anlamına gelebileceğini söyledi.
Kısacası aşırı el dezenfektanı kullanmak gelecekte süper bakteri yaratabilir! Aşırı antibiyotik kullanımının mikropları daha güçlü yapması gibi bir durum söz konusu.
Vay anam vay! Yeni bir kıyamet senaryosu daha! Covid-19 hakkında aslında çok az şey biliyoruz. Hastalığı atlatanların bile ileride ne sorunlar yaşayacağı belli değil! Covid-19'a karşı şu an en etkili silah su ve sabun
Su ve sabun olmadığı zaman el jellerini kullanalım!

Formada öze dönüş
A Milli Futbol Takımı'nın yeni formalarını beğendim. Geleneksel renkler ve sembollerden ilham alınarak tasarlanan formada öze dönüş söz konusu. Son dönemde farklı olsun diye formlarda radikal değişiklikler yapılmış ve ortaya kötü sonuçlar çıkmıştı. Aslında milli formalarda değişiklik yaparken abartıya kaçmadan, geleneksel çizgiyi korumak lazım.
Yeni formalarda tek eleştireceğim nokta; forma üreticisinin logosunun, ay-yıldızın üzerinde bulunması. Firma logosu başka milli takımların formasında olduğu gibi kenara ya da aşağıya konulmalı.

Hira şanslı ya diğerleri?
, Covid-19 salgını nedeniyle 6 yaşındaki kızı Hira'nın eğitiminin aksamaması için özel öğretmen tuttu.
Ünlü popçu, "Şimdilik online eğitim var. Biz sitede oturanlar toplanıp öğretmen tutacaktık ama herkes taşındı. Ben de sigortalı ve maaşlı hoca tutmak zorunda kaldım. Şikayetçi değilim şu anda ama ilerleyen zamanlarda ne olur bilemiyorum" diye konuştu.

VERİME ULAŞMAK ZOR
Her çocuk Hira gibi şanslı değil. Ancak tablet başında uzaktan eğitime devam etseniz de, Akalın gibi özel hoca tutsanız da, okuldaki devamlılık, disiplin ve verime ulaşmanız zor. Her şeyden önemlisi çocuklar okulda görerek, dokunarak, yaşayarak öğreniyor ve sosyalleşiyor. Özetle şimdiki çocuklar çok şansız.
devam etse bile eğitimde kayıp geçen süre daha sonra normal eğitime eklenmeli. Tablet karşısındaki ya da okuldaki iki hafta telafi eğitiminden bahsetmiyorum! Okulların kapalı olduğu süre kadar eğitim uzatılmalı! Çocuklarımızın salgın yüzünden yarım yamalak eğitim görmelerinin dezavantajlarını mümkün olduğu kadar azaltmalıyız!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA