Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yaşam tarzı değişimi yapmak sağlık açısından gerçekten de bu kadar önemli mi? Elle tutulur bir fark oluyor mu?" A.Ş./İstanbul
Diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon-kolesterol ve daha pek çok sağlık sorunu için sağlıklı yaşam alışkanlıkları önleyici rol oynar. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, sigara kullanmamak, alkolü kısıtlı tüketmek, kaliteli uyku, stres kontrolü en önemli sağlıklı yaşam alışkanlıklarıdır. Bunlara genç yaşlardan itibaren dikkat ederseniz özellikle 50'li yaşlar sonrasında daha sağlıklı olursunuz. Hatta hastalıklara bağlı sağlık harcamalarınız ve ilaç giderleriniz azalır. Bu konuda Amerika'da yaklaşık 6 bin hastada yeni bir çalışma yapıldı. 10 yıl boyunca diyet ve egzersiz yapan diyabet hastalarında, hastane ve ilaç giderleri yüzde 15 azalıyor ve yıllık yaklaşık bin-bin 500 TL civarında bir ekonomik rahatlama yaşanıyor. Hangi yaşta olursanız olun, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını hayatınızda öncelik yapın.

ALS'NİN TAM NEDENİ BİLİNMİYOR
"Son günlerde sıkça gündeme gelen ALS'den nasıl korunabiliriz?" K.S./ Adana
Amiotropik lateral skleroz (ALS veya Lou Gehrig hastalığı) sinir hücrelerinin ölümüyle seyreden ve hareket, konuşma, yemek yeme, nefes almada rol oynayan kaslarda kontrol kaybına neden olan bir hastalıktır. Günlük aktiviteleri yerine getirememe, bacak, ayak ve ellerde güçsüzlük, yürüme, konuşma, yutkunma zorluğu, kas krampları gibi belirtileri olabilir. Maalesef ilerleyici seyreden ALS'nin tam nedeni bilinmiyor. Küçük bir grupta genetik bir geçiş gösteriyor. Sigara içenlerde daha sık rastlandığına dair çalışmalar var. Dolayısıyla ALS'den korunma yöntemlerini henüz bilmiyoruz.

MEME KANSERİNE KARŞI EGZERSİZ
"Ailemde meme kanseri çok sık görülüyor. Ben nasıl korunabilirim?" Y.C./Yozgat

Yaklaşık 75 bin kadını 20 yıl takip eden bir çalışmaya göre; günde bir saat tempolu yürüyüş menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda meme kanseri riskini yüzde 25 azaltıyor. Yeni yapılan başka bir çalışmaya göre; haftada 4 saat bile yürüseniz riskiniz yüzde 10 azalıyor. İHMAL
ETMEYİN
Alkolü kısıtlayın, sağlıklı bir kiloda kalın. Özellikle ailesinde meme kanseri olanların, düzenli meme muayeneleri, mamografi ve meme ultrasonu gibi tetkikleri ihmal etmemeleri gerekiyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN