Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Aile büyüklerimde felç görülme oranı çok yüksek. Korunmak için ne yapabilirim?" K.P./Malatya
22 ülkede, 3 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 9 adımda inme riskinizi yüzde 90 azaltabilirsiniz:
Yüksek kan basıncı inme için en önemli risk. Büyük tansiyonunuz 120-135, küçük (tansiyonunuz 80-95 arasında ise daha dikkatli olun. 135/95 mm- Hg'yı geçen değerlerde hemen doktorunuza danışın.
Sigarayı mutlaka bırakın.
Haftada en az dört-beş gün 30-40 dakika yürüyüş yapın.
Bel-kalça oranınızı; erkekseniz 1.0, kadınsanız 0.8'in altında tutun.
Sağlıklı, dengeli bir beslenme planı uygulayın.
Kan şekeri ve hemoglobin A1C değerlerinizi kontrol edin.
İyi (HDL), kötü (LDL), kötünün kötüsü (VLDL) kolesterol değerlerinize baktırın.
Stres ve depresyon inme riskinizi de artırdığından, gerekirse yardım alın.
Kalp hastalıkları açısından doktorunuzla iyi bir tedavi ve takip programı oluşturun.

EKLEM ROMATİZMASINA YÜRÜYÜŞ
"Dizimde osteoartrit var. Düzenli olarak yürüyüş yapmam yanlış olur mu?" L.Ş./İzmir
Yaşlılık romatizması olarak da bilinen osteoartrit, 45 yaşından sonra sıklaşır ve eklemlerde ağrı, şişlik ve tutukluk yaratır. Osteoartritte diz eklemi en sık tutulan bölgelerden biridir. Bu sorunun tedavisinde ilaçlar, özel egzersiz programları, rehabilitasyon, ameliyat gibi seçenekler bulunuyor. Sağlıklı bir kiloya inmek osteoartrit riskini yüzde 30 civarında azaltıyor. Buna yüzme gibi eklem sağlığını destekleyen egzersizleri eklediğinizde, ağrı ve hareket kaybı yüzde 50 azalıyor. Amerika'da bin 800 kişiyi iki yıl takip eden bir çalışmaya göre, yürüyüşten vazgeçmeniz de gerekmiyor.

GİZLİ DİYABETTE KANSER RİSKİ
"Gizli diyabetim olduğunu öğrendim. Bu durum tehlikeli midir?" H.S./Samsun
Gizli diyabet ilerleyen dönemde gerçek diyabete dönüşebilir, kalp ve damar sağlığını tehdit edebilir. Son dönemde 900 bin kişiyi inceleyen 16 çalışma biraraya getirildi. Buna göre; gizli diyabeti olanlarda kanser riski de yüzde 15 artıyor ve özellikle mide, kolon, karaciğer, pankreas, meme ve endometrium kanserleri sıklaşıyor. Eğer gizli diyabetiniz varsa sorunu ciddiye alın. İyi bir diyet ve egzersiz programı, gerekirse ilaç tedavisi ile kan şekerinizi normal değerlere taşıyın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN