Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Başörtüsü

Kamuda başörtüsü serbest. Ama, Mustafa Kamalak'ın eşi avukat Zübeyde Kamalak'tan sonra, aynı mahkeme (Ankara 11. Aile Mahkemesi), avukat Tuğba Aslan'ı da duruşma salonuna sokmadı. Avukatların başörtüsü engelini, 11 Kasım 2013'te, yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay aşmış, Avukatlık Yönetmeliği'nden "başı açık" ibaresi çıkarılmıştı. AK Parti iktidarı, 8 Ekim 2013'te, Memurların Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ni değiştirdi. Milletvekilleri bile parlamentoda başı kapalı olarak yer alabiliyor. Öyleyse, bir avukat, neden laiklik karşıtı bir duruşun temsilcisi olarak değerlendiriliyor ve mahkeme salonuna alınmıyor? Laik cumhuriyete inanmak için illâ başını açmak mı gerekir? Oysa bana göre, başını açmak, daha doğrusu zorla açtırmak, aksi takdirde vazifesini yapmaktan bir şahsı men etmek, laik düşüncenin değil, zorbalığın eseridir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN