Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçen cumartesi bu köşede "Başbuğ'a bir ek" başlığıyla, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Afrin harekâtıyla ilgili açıklamasını değerlendirmiştim.
Başbuğ, Afrin harekâtıyla ilgili siyaset kurumundan açıklamalar gelmesini eleştiriyordu. Ancak bir yandan da eskiye dair siyasi hatırlatmalarla sivillere "hele siz bir durun" diyordu.
Bildiğiniz eski alışkanlıklar, o bayat hikâye işte...
"Orduyu siyasete alet etmeyin" diyenlerin "siyaseti orduya alet etmelerinin" trajedisi!
Başbuğ'un geçen hafta sonu yaptığı konuşma, medyanın dikkatini çekmemişti. Ancak aradan 4-5 gün geçtikten sonra, dün siyasetin ana gündemiydi...
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gazetecilerin Başbuğ'un sözlerini hatırlatması üzerine sert çıktı:
"Asıl Afrin harekâtını siyasete alet edenler beyefendinin beraber hareket ettiği tiplerdir" dedi.

***
Sizin bu tartışmadaki fikrinizi bilmem ama ben doğru yolu olan bitene bakarak buluyorum.
Siz de şöyle bir bakın:
Afrin'deki harekâtla ilgili ABD'li siyasiler açıklama üstüne açıklama yapacak...
Kendisi de bir siyasi olan Rus Dışişleri Bakanı günde üç beş defa Suriye'deki savaşla ilgili beyanat verecek...
İranlı siyasilerin tek gündemi Suriye'deki savaş olacak...
Suriye ile sınırı olmayan Fransa'nın seçilmiş Cumhurbaşkanı bile Afrin'le ilgili konuşacak...
Ama Afrin'deki terör operasyonunu, içeride ve dışarıda zemin hazırlayarak yöneten en güçlü irade, seçilmiş bir siyasi olan Türkiye Cumhurbaşkanı konuşunca sorun olacak öyle mi?
Hamaseti bir yana bırakıp düşünelim...
Eğer Suriye hava sahasını koruyan Rusya "o sussunlar" denen siyasilerin yaptığı diplomasiyle ikna edilmeseydi, operasyon bu kadar başarılı sürdürülebilir miydi?
Ya da siyasi yöneticiler, içerideki PKK-PYD muhibbi muhalefetin siyasetine pabuç bıraksaydılar... Afrin'i ağızlarına bile almayıp, Kılıçdaroğlu'nun önerdiği gibi terör "yokmuşçasına" davransaydılar... Bugün PKK-YPG'lilere cehennem olan Afrin hâlâ cennetleri olmaz mıydı?
***
Ha Sayın Başbuğ'un "Afrin siyasete alet edilmemeli" derken kastettikleri eğer; yolunu bulup bir iki yıl kaldıkları kışlaları zamansız terk ettikleri halde, ekranlardan muzaffer komutan edaları satan "asker siyasiler"se...
Ya da "Hazır, ordu Afrin'de seferdeyken biz Ankara'da tasımızı dolduralım, yarın bir gün seçim olursa kullanırız" diye düşünenlerden söz ediyorsa...
O zaman tüm sözlerimi geri alırım, söz!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA