Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçtiğimiz günlerde Suriye'de otuz günlük insani ateşkes ilan etti.
Kararda özellikle rejimin sivil katliamı yaptığı Doğu Guta, Yarmuk, Fua ve Kefraya'daki kuşatmaların kaldırılmasına odaklanılıyor.
Ne var ki Suriye deyince ABD'nin hassasiyeti tüm dünyadan farklı.
Kararın hemen ardından kameraların karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'ın sözleri bunun kanıtıydı:
"Karar, 30 gün boyunca Suriye'nin her tarafında ateşkesi öngörüyor. Türkiye'ye, BMGK'nın aldığı ateşkes kararını yeniden okumalarını tavsiye ederiz."

***
Oysa Bayan Nauert, Türkiye içindeki kimi çevrelere de "umut" olan tavsiyesini kendisine saklamalıydı. Zira kararda ateşkes kapsamıyla ilgili şu ifadeler yer alıyordu:
"Suriye'deki DEAŞ, el- Kaide, Nusra Cephesi ve BMGK tarafından belirlenen diğer terörist gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve gruplara yönelik askeri operasyonlarsa ateşkes kapsamı dışında..."
Ve sözü edilen BM'nin İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin 7 Şubat tarihli "Suriye'nin kuzeybatısındaki son gelişmeler" konulu raporunda da, Türkiye'nin Afrin'de operasyon yaptığı PKK-YPG'nin terör eylemleri ayrıntılarıyla sıralanıyor...
Örgütün sivilleri canlı kalkan yapması, çocuk yaştakiler ve yaşlılar dahil Afrinlileri zorla silahaltına alması, zorunlu göç, sivil katliamları vs...
PKK-YPG ile ilgili tüm bu veriler, Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) gibi kurumların raporlarıyla da uyumlu.
***
ABD'nin BM'yi kalkan yapmaya çalıştığı teröristleri, geçtiğimiz gün 8 Türk askerini şehit ettiler. Ağır yaralılarımız da var.
PKK-YPG'nin kullandığı silahların, tünel yaptıkları iş makinelerinin ve hatta "istihbaratın" bile ABD'den gittiğini bilmeyen yok...
Bakalım, ABD Dışişleri'nin çokbilmiş sözcüleri, meşru bir taraf gibi üzerlerinden BM kararını değerlendirdiği YPG'nin bu son terör eylemiyle ilgili bir açıklama yapacak mı?
Haklısınız, yapsa bile muhtemelen YPG'nin bir terör örgütü olup olmadığına dair ellerinde yeterli istihbarat olmadığını söyleyen CHP'li Selin Sayek Böke'den fazlasını söylemez.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA