YAZARLAR

31 Mart 2015, Salı
Bahar Geldi, Yaz Lastiği Zamanı
HALİT BOLKAN Bahar Geldi, Yaz Lastiği Zamanı
Yazarın Tüm Yazıları

Bu yıl kış mevsimi özellikle batı bölgelerimizde zorlu geçti. Elbette doğu bölgelerimizle kıyaslayarak söylemiyorum bunu; doğuda her daim kış mevsimi zor geçer. Ancak ba- tıda alışık olmadığımız kadar çok kar yağışı ve soğuk hava, çok zorlayıcı şartlar oluşturdu. Okulların bolca kar tatiline girmesine sebep olan yağışlar elbette trafiği de etkiledi. Özelikle de büyük şehirlerde kış lastiği takmamakta ısrar eden araç sahipleri nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı. Doğal olarak bir kez daha kış lastiğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Hep söylediğimiz gibi, kış lastiği kriz yönetimi değil, risk yönetimidir. Trafiğin her anında risk yönetimi yapılırsa, kazalar gerçekten kaza olur. Tedbirsizlik, ciddiye almama, adamsendecilik sebebiyle oluşan kazalara, elde olmayan sebeplerle oluşan çarpışma denemez. Neyse, bu yazının asıl konusu bu değil. Artık ilkbahar mevsimi- ne adım atmış durumdayız. Bu da artık kış lastiklerinin çıkarılması ve yaz lastiklerinin takılması gereken günlere ulaştığımız anla- mına geliyor. Elbette hala karla kaplı bölge- lerimiz var ve bu bölgelerde kar erimeden ve sıcaklıklar 10 santigrat derece düzeyine ulaşmadan kış lastikleri çıkarılmamalı. Buna karşılık artık bu sıcaklığa ulaşmış hat- ta geçmiş bölgelerde daha güvenli sürüş ve kış lastiklerinin ömrünü uzatmak için yaz lastiklerine geçilmeli. Birçoğunuz biliyorsu- nuzdur ama tekrar etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. 10 santigrat derece ve üze- rindeki sıcaklıklarda kış lastikleri aşırı ısındığı için fren mesafesi- nin uzamasına, viraj kabiliyetinin de azalmasına sebep olur. Tabii, aşırı ısınma aynı zamanda hızlı aşınma anlamına da geliyor. Tüm bu nedenlerle artık yaz lastiklerini taktırmak için harekete geçmek için fazla beklemeyin.

Kış mevsiminin otomobiller için önemli bir hasar potansiyeli taşıyan bölümü de zemine atılan tuzun paslanma riskine davetiye çıkarması. Bu nedenle aracınızın alt kısmını da iyice temizlenecek şekilde yıkatmanız ve boyasının da kondisyonunu koruması için güvenilir bir markanın yetkili bayisinde gereken temizlik ve koru- ma işlemlerinin yapılması faydalı olur.

Bahar aylarıyla birlikte polenlerin bollaşacağını da unutmaya- lım. Polen filtresini yenileyerek daha sağlıklı bir havalandırmaya sahip olabilirsiniz. Klima sisteminin de bakımı aynı şekilde önemli. Sonuçta havalar ısındıkça klima ihtiyacı artacak ve soğutmayan klima canınızı sıkacak. Bu yüzden önleminizi şimdiden alın ve bakımını yaptırın.

Unutmayın, otomobilinize ne kadar iyi bakarsanız, o da size o kadar iyi hizmet eder.

SON DAKİKA