ÖSYM, ilk yerleştirme sonrası üniversitelerde boş kalan yaklaşık 150 bin kontenjan için ek yerleştirme kılavuzunu yayımladı. 29 devlet üniversitesinin 45 programı boş

Üniversitelerin boş kontenjanları için 2013 ÖSYS ek yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Tercihler 25-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Adayların 30 tercih hakkı bulunuyor. ÖSYM, adaylardan 3 lira tercih hizmet ücreti alacak. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecekler. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yerleştirme sonuçlarına göre 672 bin aday üniversiteli oldu. Bu öğrencilerin 386 bini 4 yıllık, 286 bini ise iki yıllık okullara yerleşti. Yerleştirmelerin ardından 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans programlarında toplam 109 bin 189 kontenjan boş kaldı. Uzmanlar, ilk yerleştirmede kayıtlarını yaptırmayanlar ve üniversitelerde açılan yeni bölümlerle bu rakamın 150 bini bulacağını açıkladılar. İstanbul PDR Şube Başkanı ve Rehberlik Uzmanı Alparslan Dartan, SABAH okurları için üniversitelerde en az tercih edilen bölümleri ve boş kontenjan sayılarını inceleyerek, tercih edilmeyen boş kontenjanları şöyle değerlendirdi:

45 BÖLÜM BOMBOŞ
"2013-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına yerleştirme sonuçlarına bakıldığında, 29 devlet üniversitesinin, mevcut 45 programını hiçbir öğrenci tercih etmedi . Bu 45 programın 43'ü Fen Bilimleri alanında, 2'si de Türkçe-Matematik alanından öğrenci alıyor. Bu programların toplamda öğrenci kontenjanı ise bin 54'ü buluyor. Devlet ya da vakıf toplam 61 üniversitenin, ücretli ya da burslu 134 farklı bölümüne de hiç bir öğrencinin yerleşmediği yapılan araştırmada ortaya çıktı. Yeni açılan bölümler ve kontenjanı dolmayan bölümlerle birlikte, 150 bin adayın üniversiteli olma şansı var."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN