Geçen hafta Gökçeada özelinde devletin 'Türkleştirme' politikasına değinmiştim.
Bazı tepkiler geldi. Tepki verenlerin temel argümanı "Onlar da yaptı". Bu çok kullanılan bir argüman.
Bu toptancı yaklaşım, Ermeni ve Kürt meselelerinde de karşımıza çıkıyor. Azınlıklar sorununda da Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türk azınlığa uyguladığı baskılar, yapılan zulme gerekçe gösteriliyor. Yani söylenen şu:
"Yunanlar oradaki Türkler'e yaptı, biz de Türk vatandaşı Rumlar'a yaptık." Bu bakış açısı doğru mu? Böyle düşünenlere yanıtım şöyle olacak:
- Kötülüğün gerekçesi olmaz. Kendini korumakla, saldırmak arasında ciddi bir fark vardır.
- Yunanistan'daki Türk azınlığa yapılanlara karşı çıkmakla; kendi vatandaşın olan Rum azınlığa kötülük yapmak tamamen farklı şeylerdir.
- Bir başka diyarda kendine yakın hissettiğin birilerine yapılan zulüm karşısındaki çaresizliğin ilacı, bir başka çaresize zulüm etmek olamaz.
- Bir vicdansızlığı başka bir vicdansızlıkla temizleyemezsin.
- Kısasa kısas veya kötülüğe kötülükle yanıt vermek çözüm değildir. Çünkü bu sizi iyi yapmayacağı gibi, yaşadığınız yeri de daha yaşanır kılmaz. Çünkü kötülük bulaşıcıdır. İyilikten daha hızlı yayılır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN