Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu, ABD yolunda Musul operasyonu için noktayı koydu: Türkiye Irak ya da Suriye'de sıcak çatışmanın tarafı olmaz. Musul'a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız

Başbakan Ahmet Davutoğlu New York yolunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Şah Fırat Operasyonu'na dair B planını açıklayan Davutoğlu, "Eğer ateş açılsaydı, o bölgeyi sınırdan Süleyman Şah Karakolu'na kadar askeri kontrol alanı yapacaktık" dedi. Suriye ve Irak'ta konusunda koalisyonla farklı kaygılar taşıdıklarını belirten Davutoğlu, "DAEŞ'in boşalttığı yere Suriye'de rejim girmemeli, Irak'ta da Şii milisler girmemeli" diyerek Türkiye'nin yaklaşımını paylaştı. Türkiye'nin sıcak çatışmaya girmeyeceğini vurgulayan Başbakan, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağına ilişkin tartışmalara da "Doğrudan çatışmayız" diyerek noktayı koydu. Davutoğlu şu mesajları verdi:

AVRUPA DURGUNLUK İÇİNDE: Bugün görüştüğümüz Portekiz Başbakanı ekonomiyi toparladık diyor ve sadece yüzde 1 kalkınma bekliyor. Avrupa ekonomisi ciddi bir durgunluk içinde. İşte böyle bir ortamda yabancı yatırımcılara Türkiye'deki ekonomik dinamizmi anlatacağız.

KRİZ YOK: (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimiyle ilgili görüş ayrılığı) Bu faiz konusundaki tartışmayı iki farklı kutup gibi görmek doğru değil. Para politikaları çok dikkatli belirlenmeli ama bu konuları dünya da tartışıyor Türkiye'de tartışmalı. Son bir yıl içinde çok ciddi değişimler oldu. Başbakanlık, cumhurbaşkanlığı değişti ve bu çok sağlıklı bir şekilde oldu. Bu süreçlerde bir kriz olsaydı faizler yukarı çıkardı

TÜRKİYE'NİN DEDİĞİNE GELDİLER: Suriye'de uluslararası toplum dediğimize 3 yıl sonra geldi. Biz Eğit- Donat'ı 3 yıl önce söyledik. Uluslararası toplum bizim dediğimize 3 yıl sonra geldi. Bu 3 yıl içinde DAEŞ bölgede yerleşti. 3 yıl önce Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitdonat ile destekleseydik DAEŞ bugün bu noktaya gelemezdi.

IRAK'TA 4 TEMEL POLİTİKA: İlk olarak merkezi hükümet ile çok sıkı şekilde görüşüyoruz. İkinci olarak Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nin istikrarını önemsiyoruz. TSK Peşmerge'yi eğitiyor. Üçüncü olarak Türkmenler'in güvenliğini temin edecek şekilde onlara destek veriyoruz. Son olarak Musul'da Sünni-Şii çatışmasını engellemeye yönelik bir politika yürütüyoruz.

ÇATIŞMANIN TARAFI OLMAYACAĞIZ: Türkiye Irak'a ya da Suriye'de sıcak bir çatışmanın tarafı olmaz. Musul'a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız. Türkiye'ye doğrudan saldırı olursa anında cevap veririz buna potansiyelimiz de kudretimiz de var. Halktan destek alan yapılara desteğiniz olur. Seçilmiş Musul Valisi Nuceyfi bizim için hala Musul'un valisidir.

KAYGILARIMIZ FARKLI: Erbil düşseydi bizim için ulusal güvenlik sorunu çıkardı. Türkiye'nin Suriye'ye ilişkin kaygıları koalisyondan farklı... Bizim için DAEŞ çıkınca ne olacak sorusu önemli. DAEŞ'in boşalttığı yere Suriye'de rejim girmemeli, Irak'ta da Şii milisler girmemeli. Koalisyon işte bunları bir öncelik olarak görmüyor. Biz ise bir adım ötesini görecek şekilde koalisyona destek vermek durumundayız.

EĞER ATEŞ AÇILSAYDI: (Süleyman Sah operasyonu) Askerlerimize ateş açılsaydı o bölgeyi tamamen kontrolümüze alacaktık. Plan aynen çalıştı. Herkese şu mesaj verildi Türkiye isterse Suriye'de 40 km içeriye anında girer. Eğer tek bir saldırı olsaydı. O bölgeyi sınırdan Süleyman Şah Karakolu'na kadar askeri kontrol alanı yapacaktık. O bölgenin tamamı kontrolümüz altına alınacaktı; bu bizim B planımızdı.

KÜRT VE TÜRK BAASÇILAR RAHATSIZ
Demokratik siyaset yapmanın önemine inanıyoruz. Silahlı yöntem pek çok acıya sebebiyet verdi. Sorunun çözümünde silahlı yöntemler artık terk edilmeli. Bu ortam bazılarını rahatsız ediyor. Bu çatışma ortamı ekonomik sektör oluşturuyor; bunun değişmesi ihtimali pek çok çevreyi rahatsız ediyor. Sadece içerde değil yabancı istihbarat ve bazı dış odaklar da rahatsız oluyor bir barış ortamının başlamasından. Elinde silah olanlar "barış olursa ben ne yapacağım" diyor. Bundan başka Kürt ve Türk ulusalcılar rahatsız oluyor. Baasçı ulusalcılardan bahsediyorum. Bu durumun düzelmesi bu Baasçılaarın elindeki argümanları aldı.

ÇÖZÜMDEN HER PARTİ KAZANIR
(Çözüm sürecinin seçim yatırımı olarak kullanıldığı iddiası) Çözüm sürecinden her parti kazanır. Secim yatırımı düşünsek başka alanlarda yapardık. Çevredeki ülkelerde seçim yapılamadığı için sorun var. Siyasi istikrar ve seçimler çok önemli. Kazancımız ne bizim burada. İstikrar! Seçime suhuletle barış içinde gitmekten başka bir kazanç olmaz. Kılıçdaroğlu vahim hata yapıyor. Kılıçdaroğlu sandığa değil sokağa çağırıyor. Basiretsiz devlet adamının tipik bir yaklaşımı bu. Siz muhalefetsiniz sizin "bir an önce sandığa gidelim" demeniz lazım.

CHP 11 İLDE YOK
CHP'nin 11 ilde aday adayı yok. Kimse milletvekili olmak için başvurmamış. Üç büyük ilde (Erzurum, Van, Mardin) ise sadece birer kişi aday adaylığına başvurdu. Çünkü vatandaşların CHP'den umudu yok.

CHP'DE BAASÇI ZİHNİYET VAR: CHP halkın gündeminden çok uzak. Baasçı bir zihniyetleri var. Bakınız sadece iki parti gitti Esad'a CHP ve Vatan Partisi. Belki de Perinçek CHP liderliğine oynuyor. O zaman tüm taşlar yerine oturur. Baasçılar CHP'ye el koymuş olur.

SÜRECİ PROVOKASYON ERTELEDİ
Biz siyasiler güçlü olsun isteriz. Ama siyasiler de "siyasi" olmalı. Demirtaş neden 7 ay önce bu çağrı yapılmadı diyor. Çünkü sen bir tweet attın halkı sokağa döktün. 6-7 Ekimde provokasyon ile yapılan şey bu işin 7 ay önce yapılmasını engelledi. Dağdan iniyor düğün yapıyor. Diyarbakırlı anne dağdan inen çocuğunu evlendiriyor düğününe beni de davet etti. Bu düğüne katılmayı çok isterdim. Ne zaman dağda öleceği belli olmayan bir çocuk dağdan indi ve bir düğünle evleniyor. İnşallah bir dönem kapanır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN