Bakan'dan "yeşil alan" vurgusu

Bakan Bayraktar, "Yeni yapılacak olan yerleşim alanlarında yeşil alan üretimine çok dikkat edeceğiz." dedi.

Giriş Tarihi: 26.2.2013 11:36
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün halkın rızası olmadan olamayacağını vurgulayarak, "Birincisi yeni yapılacak olan yerleşim alanlarında yeşil alan üretimine çok dikkat edeceğiz. Bir diğer çok önemli husus ise hiçbir vatandaşımızı buradan göndermeyeceğiz. Hepsi burada yeni ev sahibi olacak" dedi.

Bakan Bayraktar, Malatya'nın Beydağı'nda Fırat ve Yamaç Mahallelerinde devam eden kentsel dönüşüm alanlarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Malatya'yı marka şehir yapmak için kolları sıvadıklarını belirten Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün halkın rızası olmadan olamayacağının altını çizdi. Merkezi 500 bin nüfuslu olan Malatya'nın büyük şehir olmayı hak ettiğinden ve yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları ile iki tane merkeze kavuşacağından söz eden Erdoğan Bayraktar, "Biz 10 seneden bu yana Malatya'da konut üretimi ve kentsel dönüşüm konusunda çalışıyoruz. Özellikle 2 milyon 200 bin metrekarelik büyük bir alanı kaplayan Beydağı'nın Yamaç ve Fırat Mahallerindeki çalışmalar tamamlandığında, Malatya'nın marka değerini yükseltecek, önemli bir bölge olacak. Şu ana kadar 468 konut bitme aşamasına geldi. Bu yıl içerisinde burada, iki etap şeklinde 3 bin 200 konutun ihalesini yapacağız ve 2 yıl içerisinde de bunların inşasını tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"YEŞİL ALAN ÜRETİMİNE ÇOK DİKKAT EDECEĞİZ"

Bayraktar, Beydağı'ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarında iki hususa dikkat edeceklerinin altını çizerken, şöyle devam etti:

"Birincisi yeni yapılacak olan yerleşim alanlarında yeşil alan üretimine çok dikkat edeceğiz. Bir diğer çok önemli husus ise hiçbir vatandaşımızı buradan göndermeyeceğiz. Hepsi burada yeni ev sahibi olacak. Burada belediyemiz kiralarını veriyor. Tamamlandıktan sonra evlerine taşınacaklar. Buradaki evlerden hak sahiplerinin tamamına, pırıl pırıl, modern, depreme dayanıklı, yeşil alanı olan, parkı olan, asansörlü, kaloriferli, enerji tasarruflu akıllı evler yapılacak. Burası tamamlandığında hem Malatya'mızın marka değeri artacak, hem de burası çevre şehirlere de örnek olacak. Bu bölgede yüzde 90 halkla anlaşma sağlandı. Anlaşma olmayanlarla da anlaşmak için gayret sarf ediyoruz."

DÖNÜŞÜMDE VALİLERE YETKİ

"Türkiye'de kentsel dönüşüm zamanıdır" diyen Bakan Bayraktar, "Yeni çıkardığımız 6306 Sayılı Yasa ile valilere de çok büyük sorumluluk ve yetki verdik. Kentsel dönüşüm bölgelerinde gerektiği durumlarda devreye girecekler. Ayrıca Malatya'da lisanslaştırdığımız kuruluşlar var. Riskli evlerden dönüşüm için talepler var. Türkiye'nin her tarafında olduğu gibi Malatya'da da ciddi adımlar atacağız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan'dan "yeşil alan" vurgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN