Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Hidroket'' Hollanda pistinde

Giriş Tarihi: 10.3.2013 11:28 Güncelleme Tarihi: 10.3.2013 11:30

Ankara Üniversitesi'nde 35 öğrenciden oluşan ekibin yaptığı hidrojenli araç, mayıs ayında Hollanda'da gerçekleştirilecek yarışmada Türkiye'yi temsil edecek.

Ankara Üniversitesi (AÜ) öğrencilerinin yaptığı hidrojenle çalışan çevreci araç ''Hidroket'', mayıs ayında Hollanda'da yapılacak yarışmada Türkiye'yi temsil edecek.

AÜ öğrencilerinden oluşan Hidromobil Takımı, yaptıkları ''Hidroket'' aracıyla Rotterdam kentinde 15-19 Mayıs'ta düzenlenecek, Shell-Eco Marathon'un (SEM) Avrupa ayağında, 30 ülkeden 220 üniversite ekibinin yaptığı araçlarla yarışacak. En az yakıtla en uzun mesafeyi katetmesi beklenen araçlar, yarışmada verimlilik yönünden değerlendirilecek.

AÜ Mühendislik Fakültesi'nin kimya, fizik, elektronik, bilgisayar ve jeoloji mühendisliği bölümleri ile Fen Fakültesi'nin fizik, kimya ve astronomi bölümlerinde eğitim gören 35 öğrencinin yaptığı araç, saatte yaklaşık 80 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Hidromobil Takımı üyelerinden fizik bölümü 2. sınıf öğrencisi Yiğit İmren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'den beri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) düzenlediği alternatif enerjili araba yarışlarına katıldıklarını söyledi.

Bu yarışlarda ikincilik, üçüncülük ve en iyi tasarım ödülü kazandıklarını dile getiren İmren, Türk üniversiteleri adına Hollanda'daki yarışmaya katılmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

İmren, ''Hidroket''in diğer çevreci araçlardan farkının aracın elektriğini kendisinin üretmesi olduğunu vurgulayarak, ''Bizim aracımız elektriğini kendisi üretiyor. Elektriğe, şarj aletine bağımlı olunmuyor. Batarya gibi bir sistemimiz yok. Batarya sisteminin sıkıntısı şurada, 300 kilometre gittiğinizde aracın 5 saatlik bir süre şarjda beklemesi gerekiyor'' diye konuştu.

AÜ'nün çevreci araç yarışlarında Ankara'daki kupa sahibi tek üniversite olduğunu vurgulayan İmren, ''İlk kez Ankara Üniversitesi olarak Avrupa'da kendimizi göstermiş olacağız. 5,6 ve 7. kupalar için tüm yarışlarda iddialıyız'' dedi.

Hidromobil Takımı kaptanı AÜ Kimya Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Emre Kaçaner ise Hidroket'in yapımının 100 bin liraya mal olduğunu anlatarak, bu miktarın bir kısmının üniversite tarafından karşılandığını, bir bölümünün de sponsorlar tarafından karşılandığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Hidroket'' Hollanda pistinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN