Denizlerde başlıyor

Giriş Tarihi: 12.4.2013 12:01

1 Eylül'de açılan sezonu çok yakında sona erecek.

Su ürünleri kaynaklarından ekonomik yararlanmak, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması amacıyla su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar, 15 Nisan'da başlıyor.

Karadenizli balıkçıların, 1 Eylül'de açılan av sezonunda yüzleri palamutla güldü, hamsi ise beklendiği bollukta avlanamadı.

Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların, denizden istediklerini alamadıkları için sezonu daha erken kapattıklarını söyledi.

Av sezonunda palamudun bol olmasının balıkçıları güldürdüğünü ancak devamındaki hamsi avının az olmasının sevinci yarıda bıraktığını dile getiren Sağlam, şöyle devam etti:

"Bu sezon, balık çeşitliliği, avlanma miktarı ve tezgahtaki balık fiyatıyla hepimizde hayal kırıklığına yol açtı. Olumsuz hava koşulları, deniz suyundaki ani değişiklikler nedeniyle çeşitlilikte azalmalar oldu. Balık haline gelen kasa miktarları ciddi derecede düştü. Açıkçası bu sezonun beklediğimiz gibi geçtiğini söyleyemeyiz. Daha avlanma sezonu bitmeden balıkçı teknelerinin büyük bölümü Karadeniz'i terk etti. Artık av sezonuyla ilgili tüm ümitlerimiz bir sonraki sezona kaldı. Umuyoruz ki bir sonraki sezon daha verimli geçer ve halkımız da bol bol balık tüketir."

BİLİNÇSİZ AVLANMA

Perşembeli balıkçılardan Atilla Aydemir ise av sezonunun palamut yönünden oldukça bereketli geçtiğini ancak hamside adeta hüsrana uğradıklarını belirtti.

Sezon başında bol avlanan palamudun balıkçıları mutlu ettiğini, fiyatların düşmesiyle vatandaşların da bol bol palamut tükettiğini ifade eden Aydemir, "Maalesef sezon başladığı gibi güzel bitmedi. Hamsi olmayınca balıkçılar ciddi sıkıntı içerisine girdi. Bankalardan kredi alanlar geri ödemekte zorlandı" dedi.

Balıkçı Osman Çalışır da bilinçsiz avlanmaya dikkati çekerek, "Bugün denizlerde az balık kaldıysa bunun tek sebebi sadece hava şartları değil. Sorumlular arasında balıkçılar da var. Bazı balıkçılar kendileri için belirlenen kotaları aşıyor. Gırgır tekneleri denizleri adeta silip süpürüyor. Sektör büyüyünce de balıkçı başına düşen ürün miktarında azalma oluyor" diye konuştu.

AĞLAR ÖRÜLMEYE, TEKNELER TAMİR EDİLMEYE BAŞLANDI

nın başlamasına kısa süre kala birçok balıkçı yırtılan ağlarını örmeye, teknelerini ise tamir etmeye başladı.

Ordu Kumbaşı Limanı'nda balıkçılık yapan İsmail Ballı, sezon boyunca ağların yıprandığını, bazı teknelerin ise zarar gördüğünü söyledi.
Ağların örülmesine başlandığını anlatan Ballı, "Teknelerimizin bakımını ise ustalar gerçekleşiyor. Bu bakım süresi yaklaşık bir ayı bulur. Daha sonra bütün balıkçılar dinlenmeye çekilir. Ardından yeniden ağlarına ve teknelerine bir bakım daha yaptıktan sonra yeni sezona başlarlar" ifadelerini kullandı.

Denizlerde 15 Nisan'da başlayacak av yasağının ardından tezgahlarda havuz balıklarının yer alması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizlerde av yasağı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN