Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giresun Adası kuşlara bırakılacak

Giriş Tarihi: 27.4.2013 12:07

Doğu Karadeniz'in en büyük adası olan ve 26 kuş cinsine ev sahipliği yapan Giresun Adası, kuşların üreme döneminde rahatsız edilmemeleri amacıyla ziyarete kapatılacak.

Doğu Karadeniz'in en büyük adası olan ve 26 kuş türüne ev sahipliği yapan Giresun Adası, kuşların üreme döneminde rahatsız olmamaları için iki ay ziyarete kapatılacak.

Adaya altın postu aramak için gelen Herkül ve Argonotların mitolojik hikayesi, savaşçı Amazon kadınlarının adayı üs olarak kullandığı rivayetiyle dikkati çeken Giresun Adası, çok sayıda kuş türünü barındırmasıyla da ön plana çıkıyor. Adada en çok barınan kuş türleri ise gümüş martı, küçük gümüş martı ve karabatak.

Manastır harabesi ve şarap fıçısı gibi tarihi kalıntıların yer aldığı 39 dönüm alana sahip ada, kuşların üremelerini kolaylaştırmak amacıyla bu yıl da 1 Mayıs ile 30 Haziran arasında ziyarete kapatılacak.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuşların kuluçka döneminde adaya giriş ve çıkışların yasaklanmasının uzun süredir devam eden bir uygulama olduğunu vurgulayarak, "Özellikle azınlıktaki gümüş martı ve küçük gümüş martının üremelerini sağlamak için bu tedbire başvuruluyor" dedi.

Adanın yıl içerisindeki ziyaretçi sayısının kısıtlı tutulduğunu ifade eden Şahin, "Ziyaretçilerin fazlalığı, adanın tahribatına neden olmakta. Kuşların üreme dönemlerinde çıkışlar tamamen yasaklanıyor ancak valilik izniyle çıkış her zaman mümkün. Bazıları araştırma maksadıyla, bazıları da merak dolayısıyla özel izin alıp çıkabilir" diye konuştu.

KUŞLAR ADANIN İÇERİSİNE YUMURTA BIRAKIYOR

Giresun Adası'nda gönüllü olarak 13 yıldır bekçilik yapan Hasan Başer ise mayıs ve haziran aylarında martı ile karabatak başta olmak üzere çok sayıda kuş türünün kuluçkada olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Martılar üç yumurta yapar, ikisinden yavru çıkar. Uzun yumurtalardan erkek, tombul yumurtalardan ise dişi yavrular çıkıyor. Adanın içerisinde birçok kuş kuluçkada. Karabatakların yavruları yumurtalardan çıkmaya başladı, şimdi sıra martı yavrularında. Martılar yumurtalarını kargalardan korumak için sur diplerine ve otların arasına bırakıyor. En çok da bu nedenle adaya insan çıkışları yasaklandı. Çünkü insanlar adayı gezerken bu yumurtalarla temas ederse ve yavruya dokunursa anne martı, yumurtayla yavruyu yuvadan dışlıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Giresun Adası kuşlara bırakılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN