Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 yeni balık türü keşfedildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi tarafından Manyas Gölü'nde 1 noktalı inci balığı, Seyhan Nehri kollarında da 2 tatlı su kefali keşfedilerek dünya faunasına 3 yeni balık türü kazandırıldı.

Giriş Tarihi: 28.5.2013 11:35 Güncelleme Tarihi: 28.5.2013 11:40
Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Davut Turan, İsviçreli Bilim Adamı Maurice Kottelat'tan ve Araştırma Görevlisi Esra Doğan, Dr F. Güler Ekmekçi, Araştırma Görevlisi Cüneyt Kaya ve Salim Serkan Güçlü'den oluşan araştırma grubunun çalışmaları neticesinde Türkiye'de bulunan ancak bu güne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 2 yeni tatlı su kefali ile bir noktalı inci balığı türü keşfedildi. Araştırma grubu, yeni balıklardan Alburnoides manyasensis'i Manyas Gölü'nde, Squalius adanaensis'i Seyhan Nehri'nin kolu olan Üçürge Çayı'nda, Squalius seyhanensis'i ise yine Seyhan Nehri civarında keşfetti. Keşfedilen yeni türlerin oldukça geniş bir dağılım alanına sahip olan Sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait ve bu familya içerisindeki en büyük familyalardan birisi olduğu, familyanın 220 cinse ait 2 bin 400'ün üzerinde türü temsil ettiği öğrenildi.

KEŞFEDİLEN YENİ TÜRLERİN BAZI ÖZELLİKLERİ İSE ŞÖYLE:

Alburnoides manyasensis: "Yeni türlerden Alburnoides manyasensis Manyas Gölü'nün drenajı olan Koca Çay'dan tanımlanmıştır. Türün ismi ilk bulunuş yeri olan Manyas Gölü'nden türetilmiştir. Bu tür Türkiye'nin endemik türlerindendir. Bilinen maksimum standart boyu 9,2 santimetredir."

Squalius adanaensis: "Squalius adanaensis Adana ilinde bulunan ve Seyhan Nehri'nin kolu olan Üçürge Çayı'ndan tanımlanmıştır. Bu tür Türkiye'nin endemik türlerindendir. Bu türün ismi Adana ilinden türetilmiştir. Squalius adanaensis'in bilinen maksimum standart boyu 18 santimetredir."

Squalius seyhanensis: "Squalius seyhanensis Kayseri ilinde bulunan ve Seyhan Nehri'nin kolları Sarız, Zamantı ve Karagöz çaylarından tanımlanmıştır. Bu türün isim Seyhan Nehri'nden türetilmiştir. Squalius seyhanensis'in bilinen maksimum standart boyu 30 santimetre civarındadır."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 yeni balık türü keşfedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN