Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda 500 milyon ton kaybediyoruz

KSÜ Öğretim Üyesi Görücü: "Türkiye'de yıllık 500 milyon tonluk kaybı var ve bunun önlenmesi için de yaklaşık 6 milyon hektar sahayı ağaçlandırmamız gerekiyor"

Giriş Tarihi: 20.7.2013 13:36
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Görücü, Türkiye'de yılda 500 milyon kaybının olduğunu ve bunun önlenmesi için de 6 milyon hektar sahanın ağaçlandırılması gerektiğini söyledi.

Görücü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nın yıllardır ürün, üretim, gayri safi hasıla ile can ve mal kayıplarına yol açtığını belirtti.

Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu'nun 2008'de çıktığını hatırlatan Görücü, şöyle konuştu:

"Bu kanun yılda 300 bin hektar ağaçlandırmayı ön görüyor. Ama çeşitli nedenlerle şuanda bu yılda yaklaşık 100-110 bin hektar civarında seyrediyor. Türkiye'de yıllık 500 milyon tonluk toprak kaybı var ve bunun önlenmesi için de yaklaşık 6 milyon hektar sahayı ağaçlandırmamız gerekiyor. Yılda 100 bin hektar ağaçlandırma yaparsak 60 yıllık bir sürede bunu ancak sağlayabileceğiz. Onun için bizim süratle yılda 300-350 bin hektar hedefiyle hareket etmemiz gereriyor."

KORUYUCU ÖNLEMLER

Toprak kaybının sadece ağaçlandırmayla önlenemeyeceğinin altını çizen Görücü, organik, sürümsüz ve bilinçli sulamanın önemine dikkat çekti.

Yıllardır tarımsal sulamanın kanal yoluyla yapıldığını hatırlatan Görücü, "Ama bunun yanlış olduğunu yıllardan sonra fark ettik. Niye? Tuzlanmaya ve toprakta çoraklaşmaya yol açtı" dedi.

Görücü, toplum temelli ve sürdürülebilir ormancılığın toprak kayıplarını azaltmada çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 500 milyon ton toprak kaybediyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN