50 bitki koruma altında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (İSMEK) 'Bahçe Bakımı' kursiyerleri "Her şey tohumla başlar" diyerek bir projeye imza attı.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 14:06 Güncelleme Tarihi: 6.2.2014 11:35
İSMEK kursiyerleri çeşitli yörelerden genetiğiyle oynanmamış tohumları bir araya getirerek mini bir tohum bankası kurdu. Doğal olmaktan gittikçe uzaklaşan tarıma karşı başlatılan projede 50'yi aşkın sebze ve meyve tohumu, korumaya alındı.

Tohum, yaşamın sürekliliğinin sağlandığı, nesillerin sağlıklı bir şekilde devamı için genetik özelliklerin korunduğu, genetik hafızanın depolandığı en küçük yapıtaşı. Yani hayatın kaynağı. İSMEK bahçe bakımı kursiyerleri bu önemli kaynağı koruma altına almak adına geçtiğimiz yıl önemli bir projeye imza atma kararı alarak mini bir tohum bankası kurdu.Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre gelecek 50 yılda bazı sebze ve meyvelerin doğal tohumları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak olması İSMEK bahçe bakımı kursiyerlerini harekete geçiren en önemli neden oldu. Bu araştırmadan hareketle doğal olan meyve ve sebze tohumlarını toplayan İSMEK kursiyerleri; geleceğe bir yatırım yaptı. 50'yi aşkın meyve ve sebze tohumunu korumaya alan İSMEK kursiyerlerinin ikinci hedefi, bu tohumları ekerek doğal meyve ve sebze üretmek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 bitki koruma altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN