Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te inanılmaz başarı

Cansuyu 'e "can" oldu, 47 tür balığa rastlandı

Giriş Tarihi: 19.3.2014 14:52 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 11:24
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSKİ tarafından geliştirilen ve 21 Ekim 2012'de hizmete alınan "Boğaz'dan 'e Can Suyu Projesi", meyvelerini vermeye devam ediyor. Tünel sayesinde 1,5 yılda Sarıyer'den 60,5 milyon metreküp deniz suyunun ulaştırıldığı Haliç'te aralarında yalancı dil, has kefal, gümüş, benekli horozbina, Rus kefali, barbun, pisi, lüfer, taraklı çırçır, sardalya, levrek, eşkina, uskumru, iskorpit ve kömürcü kayasının da yer aldığı 47 tür balığın yaşadığı tespit edildi.

İSKİ'den alınan bilgiye göre, 1990'lı yıllarda hiçbir canlı türünün yaşamadığı, bilim insanlarının dolgu yapılarak yeşil alan haline getirilmesini teklif ettiği ve adeta bir "ölüdeniz" haline getirilen Haliç için 1997'den itibaren "Çevre Koruma Projesi" hayata geçirilmeye başlandı. Bu proje ilk olumlu sonuçlarını 1999'da verdi ve Haliç, o tarihten itibaren tekrar canlanmaya başladı.

Haliç için 758 milyon dolarlık yatırımla "Çevre Koruma Projesi" hayata geçirilirken, 21 Ekim 2012'de bizzat Başbakan Recep Tayyip Edoğan'ın katılımıyla hizmete alınan "Boğaz'dan Haliç'e Can Suyu Projesi" için 44 milyon lira yatırım yapıldı.

Proje kapsamında 2,2 metre çapında ve 4 bin 990 metre uzunluğunda inşa edilen tünel sayesinde Sarıyer'den Haliç'e bugüne kadar 60,5 milyon metreküp deniz suyu ulaştırıldı.

SU KALİTESİ ARTTI

Boğaz suyu sayesinde Haliç'teki deniz yaşamı da hareketlenmeye başlarken, projenin sağladığı değişim, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünün yaptığı "Deniz suyu kalitesi ve biyolojik tür araştırması" ile bilimsel olarak ortaya konuldu.

Araştırma sonuçlarına göre, Haliç'te "Çözünmüş oksijen miktarının her noktada arttığı, kolibasili oranının bir çok noktada 100'ün altına düştüğü ve 47 farklı balık türüne ait yumurta ve lavra bulunduğu" tespit edildi.

Her geçen gün daha temiz ve daha canlı günlerine kavuşmaya devam eden Haliç'te yaşadığı belirlenen 47 balığın cinsi şöyle:

"Yalancı dil, has kefal, gümüş, mavi kefal, benekli horozbina, Rus kefali, horozbina, barbun, küçük dil, pisi, üzgün (callionymus lyra), lüfer, üzgün (callionymus maculatus), palamut (sarda sarda), taraklı çırçır, sardalya (sardina pilchardus), levrek (dicentrarchus labrax), eşkina, ispari, uskumru (scomber japonicus), karagöz (diplodus sp), uskumru (scomber scombrus), karagöz (diplodus vulgaris), iskorpit (scorpaena porcus), hamsi (engraulis encrasicolus), benekli hani (serranus hepatus), gelincik (gaidropsarus mediterraneus), dil (solea solea), kömürcü kayası (gobius niger), ıskarmoz (sphyraena sphyraena), kaya (gobius pagenellus), izmarit (spicara maena), kaya (gobius sp), çaça (sprattus sprattus), kum (gynammodytes cicerelus), çırçır (symphodus tinca), denizatı (hippocampus ramulasus), istavrit (trachurus meditterraneus), sıçrayan kefal (liza saliens), trakonya (trachinus draco), mezgit (merlangius merlangus), kırlangıç (trigla sp), berlam (merluccius merluccius), kurbağa balığı (uranuscopus scaber), lekeli dil (microchirus variegatus), deniz iğnesi (syngnathus acus), altınbaş kefal (mugil liza auratus."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haliç'te inanılmaz başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN