Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Daha temiz İstanbul için görevdeyiz'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yönetimini gerçekleştiren İSTAÇ A.Ş. Genel Müdürü Osman Akgül, "Daha temiz bir İstanbul bilinciyle 7 gün 24 saat çalışıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 5.6.2014
İstanbul gibi hızla gelişen ve büyüyen bir metropol söz konusu olduğunda günlük hayatın yaşanabilir kılınmasında en önemli etkenlerden birini de çevre yönetimi oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yönetimi faaliyetlerini yürüten İSTAÇ A.Ş.'nin Genel Müdürü Osman Akgül, çevre sorunlarına karşı ortaya konulan kısa vadeli yaklaşımların kalıcı bir çözüm olmadığını söyledi. "Daha temiz ve sağlıklı bir İstanbul" bilinciyle 7 gün 24 saat çalıştıklarını belirten Akgül, "Bu düşünceden hareketle çevre yönetimi konularındaki çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası standartlara uyumlu bir şekilde gerçekleştiriyoruz" dedi.

ATIK YÖNETİMİ YAPIYORUZ

Akgül, entegre atık yönetiminde tıbbi atıklardan endüstriyele, inşaat ve yıkıntılardan, cadde, kıyı ve deniz yüzeyi temizliğine kadar birçok alanda hizmet verdiklerini söyledi. 4 milyon hanenin yer aldığı ve hareketli nüfusun 20 milyona ula��tığı İstanbul'da çalışmalarının çoğunu evsel atıkların oluşturduğunu kaydeden Akgül şöyle konuştu: "Bu hususta çalışmalarımızı atık yönetimi hiyerarşisinin ilk aşaması olan atık azaltımı ile başlatıyoruz. "Atıkların kaynağında yönetilmesi ilkesi"nin benimsendiği bu aşama, mevcut atığın yönetimine ilişkin çözümler üretmeden önce, atık üretimini en aza indirmeyi hedefliyor."

TOPLUM BİLİNCİ ÖNEMLİ FAKTÖR

Atık azaltımında halkın bilinçlendirilerek gönüllü desteğinin kazanılmasının oldukça önemli olduğunun altını çizen Akgül, ihtiyaçtan daha fazla tüketim yapmamak ve yeniden kullanılabilir ürünleri tercih etmek gibi vatandaş tarafından kolaylıkla uygulanabilecek önlemlerin atık azaltımının temelini oluşturduğuna değindi. Akgül şöyle devam etti: "İSTAÇ olarak, bireysel sorumluluğun ve çevre hassasiyetinin olgunlaşması amacıyla eğitim faaliyetlerine önem vererek toplumun bilinçlenmesine katkı sağlıyoruz. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz çevre ve atık yönetimi konularındaki ulusal-uluslararası kongre, sempozyum, eğitim ve seminerlerle elde edilen bilgi birikimini topluma aktarmada önemli bir köprü vazifesi görüyoruz. Kaynakta atık azaltımının ardından, atığın, organik kısmından kompost üretimi gerçekleştiriyoruz."

20 YILDA BÜYÜK MESAFE ALINDI

İstanbul 'da çevre estetiğinin sağlanması için ana arter ve meydanların temizlik çalışmalarını yaptıktıklarını belirten Osman Akgül, "Boğaz kenti olan şehrimizin deniz ve kıyılarının doğal güzelliklerini, tarihi kültürel kaynaklarını ve deniz canlılarının biyolojik çeşitliliğini korumak maksadıyla kıyı, plaj, dere ağzı, deniz yüzeyi ve su altı temizlik çalışmaları da yürütmekteyiz" dedi. İstanbul'un son 20 yılda çevre ve atık yönetimi konusunda çok ciddi bir yol kat ettiğini kaydeden Akgül, şöyle konuştu: "20 yıl öncesi ile bugüne şahitlik eden pekçok yerel yönetim temsilcisi bu hızlı değişimden etkileniyor. Bizden bu hususta destek istiyor. Açıkça belirtmek gerekirse bizim için gurur kaynağı olan bu talepler karşısında tavrımız çok net. İstanbul olarak elde ettiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi dünyanın dört bir tarafına aktarmaktayız." Akgül, herkesin çevreyi korumasının bir alışkanlık haline gelmesi gerektiğini de vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Daha temiz İstanbul için görevdeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN