Bafa Gölü için insan zinciri oluşturulacak

Giriş Tarihi: 17.7.2014 14:20

Bafa Gölü'nü Kurtarma ve Yaşatma Platformu, içerisine boşaltılan atıklarla can çekişen Bafa Gölü için 19 Temmuz Cumartesi günü saat 17.30'da insan zinciri oluşturacak.

İnsan zinciri için Bafa Gölü'nü Kurtarma ve Yaşatma Platformu üyeleri ve çevreciler Bafa gölü kıyısındaki Hotel Silva Oliva önünde toplanacak.

Bafa Gölü'nü Kurtarma ve Yaşatma Platformu'ndan yapılan açıklamada, her yıl bahar aylarında zeytinyağı fabrikalarının karasularının, göl kıyısındaki balıkçılık tesislerinin atıklarının Bafa Gölü'nü öldürdüğü vurgulanarak, şöyle denildi:

"Doğduğu Afyon yakınlarından göle dek geçtiği yerlerdeki yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atık sularıyla, sanayi tesislerinden kaynaklanan endüstriyel atık sularıyla ve tarım amaçlı kullanılan gübre ve pestisitlerle kirlenen Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı kirlilikle Bafa Gölü ölüyor. Büyük Menderes Nehri ile göl arasına yapılan bent nedeniyle doğal su döngüsü bozulup, durgun suya dönen ve ekolojik dengesi bozulan Bafa Gölü ölüyor. Göl sınırlarında kullanıma açılan tarım arazilerinde kullanılan gübre ve tarım ilaçlarının yağmur sularıyla göle taşınmasıyla oluşan zehirlerle Bafa Gölü her geçen saniye ölüyor. Kirli atıklarla bozulan su kalitesi nedeniyle gölde "alg' denilen yosunlanmanın olağanüstü boyutlarda artması, Bafa Gölü'nü oksijensiz bırakarak başta balıklar olmak üzere sucul canlıların yüz binler, milyonlar ölçütünde öldürüyor. Yüreğinde sevgi taşıyan; doğaya, canlılara ve insanlara karşı, yurdumuza ve tüm dünyaya karşı biraz olsun sorumluluk taşıyan herkesi Cumartesi günü, saat 17.30'da Bafa Gölü kıyısında insan zinciri oluşturma eylemine davet ediyoruz. Toplanma yerimiz Bafa Gölü kıyısındaki Silva Oliva Hotel önüdür."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bafa Gölü için insan zinciri oluşturulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN