Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 milyon yıllık fosil bulundu

Samsun Ladik ilçesinde, 2 milyon yıl önce yaşamış bir mamuta ait olduğu belirlenen fosil bulundu.

Giriş Tarihi: 4.8.2014 15:24
Ladik ilçesinde özel bir firma tarafından işletilen ve son 10 yıldır kapalı bir şekilde bekleyen linyit kömürü madeninde fosiller bulundu. Bulunan parçalar daha sonra Maden Tetkik Arama (MTA) Tabiat Tarihi Müzesi Paleontoloji Birimi tarafından 1 yıl boyunca incelendi. Yapılan inceleme sonucunda 2 milyon yıl önce yaşamış bir mamuta ait olduğu belirlenen fosiller, Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alındı.

Samsun Ladik ilçesinde, linyit kömür madeninde 2010 yılında mamut ve atlara ait fosiller bulunduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Samsun İl Müdürü Yüksel Ünal, "Bunla ilgili olarak 2012 yılında incelemeler yapıldı ve daha sonra da (MTA) Tabiat Tarihi Müzesi'nden elemanlar geldi. Burada incelemeler yaptılar burada incelemeler sonucunda burada bulunan mamut ve ata ait fosillerin 2 ila bir milyon yıl önce burada yaşamış olduklarını belirlendiğini söylediler.

Bu fosillerle ilgili ayrıntılı bir çalışma yapılabileceğini, daha başka fosillere ulaşabileceği bilgisi verildi. Yaklaşık 2 ila 1 milyon önce yaşamış olan bu mamut türünün raporda, Avrupa'nın ılıman iklimi ve ormanlık alanları için oldukça uyumlu olduğu belirtiliyor. Avrupa'da çok geniş bu türe ait olan bu örnekler, ülkemizde başka bölgelerde görülmüş ancak burada Ladik ilçesinde bulunan örnekler daha ilkel özelliklere sahip ve bu türler için önemli merkez olduğunu anlatıyor. Bununla ilgili daha kapsamlı çalışma sonrasında bulunan fosiller müzede halka sergilemeyi planlıyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyon yıllık fosil bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN