Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılay 15 milyon fidan dikecek

Giriş Tarihi: 28.10.2014 17:44
Kızılay 15 milyon fidan dikecek

Türk Kızılayı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle başlattığı "1 Kan 1 Fidan" projesi kapsamında, kan bağışında bulunanlar adına 15 milyon fidan dikecek.

2014 yılı sonu itibariyle 1 milyon 860 bin 591 ünite kana ulaşmayı hedefleyen Türk Kızılayı, kan bağışında bulunanlar adına önemli bir projeye imza attı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında "1 Kan 1 Fidan" projesini hayata geçiren Türk Kızılayı, kan bağışında bulunanlar adına fidanları toprakla buluşturuyor.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, proje sayesinde kan bağışlayanların hem şifa bekleyen hastalara umut olacağını hem de ülkenin orman varlığına katkıda bulunacağını kaydetti. Nisan 2014 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında imzalanan protokolün 5 yılı kapsadığını belirten Saygılı, proje sonunda 15 milyon fidanın Kızılay kan bağışçıları adına toprakla buluşacağını vurguladı.

2014 YILINDA 1 MİLYON 424 BİN 777 FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Protokol imza tarihi itibariyle 2014 yılı için 1 milyon 424 bin 777 adet, 2015 yılı için ise 2 milyon 32 bin adet fidanın ülkenin çeşitli noktalarındaki fidan alanlarına dikiminin öngörüldüğünü söyleyen Ramazan Saygılı, "Fidan dikim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaları Türk Kızılayı Bölge Kan Merkezleri takip ediyor, Orman Bölge Müdürlükleri ile birlikte planlaması yapılıyor. Türk Kızılayı Adana Bölge Kan Merkezi ise 2014 yılı için 59 bin 300 adet fidanı bağışçıları adına toprakla buluşturmayı planlıyor" diye konuştu.

Orman Bölge Müdürü İsmet Erol ise önümüzdeki günlerde Rüzgarlı Tepe mevkiinde hatıra ormanı kuracaklarını, Tufanbeyli'ye dikilecek fidanlarla da büyük bir "Kan Ormanı" oluşturulacağını ifade etti. Erol, Türk Kızılay'ını bu proje nedeniyle tebrik ederek, desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.
İlk fidanlar 6 Kasım saat 10:00'da Rüzgarlı Tepe'de dikilerek "Adana Kızılay Hatıra Ormanı" oluşturulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızılay 15 milyon fidan dikecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN