MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’dan, Tarım Bakanı Eker’e Soru Önergesi

Giriş Tarihi: 23.2.2015 17:38
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Sadir Durmaz, küçükbaş hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamak üzere, 100 ve üzeri küçükbaş hayvan sahiplerinin de Sürü Yöneticisi İstihdam desteğinden yararlandırılması uygun olacağını belirterek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Ekeri’in yanıtlaması için Mecliste soru önergesi verdi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, 12 Nisan 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına istinaden yapılan, Hayvancılık Desteklemeleri kapsamında sürü yöneticisi istihdamı desteği uygulaması başlatılmış olduğunu belirterek, “ 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sahibi işletmelerde sürü yöneticisi istihdamı olarak, 5 bin TL işletme olarak belirlenmiştir. Seçim bölgem olan Yozgat’ta 500 baş hayvanı barındıran işletme sayısı yok denecek kadar azdır. Ülkemizde küçükbaş hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamak üzere, 100 ve üzeri küçükbaş hayvan sahiplerinin de Sürü Yöneticisi İstihdam desteğinden yararlandırılması uygun olacaktır” dedi.
Durmaz Çiftçilerin zor durumda olduğunu vurgulayan Durmaz, “Uygulanan yanlış tarım politikaları, desteklerin yetersizliği bir yana, bu desteklerin çok geç açıklanması ve geç ödenmesi, üretim maliyeti ile ürün fiyatı arasındaki farkın çiftçi aleyhine gelişmesi, yani ürettiği ürünle girdi alamayan duruma düşen çiftçiler için üretim yapmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Çeşitli basın yayın organlarında gecikmenin ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) sisteminden kaynaklandığı ifade edilse de geçmiş tecrübeler çiftçinin siyasi rant uğruna perişan edildiği hissini kuvvetlendirmektedir. Tarım desteklerini 7 Haziran seçimine kısa bir süre kala ödeme planı, ürünün gerçek değerini alamayan, zaten geçinemeyen çitçimizi bu zorlu kış günlerinde daha da zora sokacaktır. Yozgat çiftçisinin 2014 yılından kalan destekleme ödemeleri henüz yapılmamıştır. Yozgat açısından son derece önemli bir meblağ olan destekleme ödemelerini hem çiftçimiz hem esnafımız bunu acilen beklemektedir” ifadelerini kullandı.
Durmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in yanıtlaması için şu soruları sordu: “Yozgat ilinde 2014 yılından kalan çiftçi destekleme ödemeleri ne zaman yapılacaktır? ÇKS Sisteminde arıza olduğu ve destekleme ödemelerinin bu yüzden yapılamadığı iddiaları doğru mudur? Çiftçilerimizin hak etmiş oldukları destekleme ödemelerinin seçim malzemesi yapılması sizce ahlaki bir uygulama mıdır? Sürü Yöneticisi destekleme kapsamında olan, 500 baş küçükbaş hayvan sayısını düşürme yönünde bir çalışmanız var mıdır? Aynı yerleşim biriminde ve en az 100 küçükbaş hayvana sahip olmak kaydıyla, değişik sürü sahiplerinin belirlenecek sayıya ulaşmaları halinde, Sürü Yöneticisi destekleme kapsamından yararlanması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’dan, Tarım Bakanı Eker’e Soru Önergesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN