’ta Hafta Sonu Sıcaklıklar Artacak

Giriş Tarihi: 6.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 6.3.2015 11:26
Yozgat’ta Hafta Sonu Sıcaklıklar Artacak
’ta hafta sonu sıcaklıklar artacak, Pazartesi gününden itibaren ise yağışlarla birlikte azalacak.
Yozgat Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan açıklamada, hafta sonu sıcaklıkların artacağını, Pazartesi gününden itibaren ise yağışlarla birlikte düşeceği belirtildi. Meteoroloji müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi veren Yozgat Meteoroloji Müdürü Veysel Çıplak, meteoroloji müdürlüğünün kuruluşundan bu zamana kadar kaliteli,hızlı ve güvenilir hizmet sunma sorumluluğu ve bilincinde olan bir kamu kurumu olduğunu söyledi. Yozgat’ın meteorolojik parametrelerinin ölçümü ve kullanıcılarına sunulması 1929 yılından beri devam ettiğini ifade eden Çıplak, “ Bu bilinçle, bilgi çağının ve meteoroloji biliminin gereklerini kavramış,hayatın her alanında can ve mal güvenliğini artırıcı ürünleri ile uluslar arası standartlarda, Turizm, Sanayi, Enerji, Şehircilik, Adalet, Tıp, Havacılık ve Çevre başta olmak üzere pek çok sektöre hizmet vermek ve Genel Müdürlüğümüzün hedeflediği misyon ve vizyondaki kriterleri gerçekleştirmek gayreti içerisindedir” dedi.
Meteoroloji Müdürlüğünün, tahmin, erken uyarı ve bilimsel araştırmalar için gerekli olan meteorolojik gözlemlerini çeşitli özelliklerdeki sistemlerle yaptığını ifade eden Çıplak,”Bunların en yaygın olanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) olup, il merkezimiz, Boğazlıyan, Sorgun, Akdağmadeni, Çekerek, Aydıncık, Çandır, Çayıralan, Kadışehri, Sarıkaya, Saraykent, Şefaatli ve Yenifakılı da olmak üzere toplam 13 adet OMGİ gözlem istasyonu vardır. Ayrıca 2 Adet daha OMGİ için yer tespiti ve kurulum planlamalarına başlanmıştır” diye konuştu.
Meteorolojik verilerin http://www.mgm.gov.tr adresinden sürekli bilgilendirildiğine değinen Çıplak, “ Meteorolojik sistemler sayesinde dakikalık periyotlarla daha hızlı, doğru, ucuz ve sürekli meteorolojik veri akışı sağlanmaktadır. Ayrıca gözlem ve analizlere dayanılarak yapılan değerlendirmeler neticesinde, hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarılar ilgili yerlere zamanında ulaştırılmaktadır. Bu uyarılarla muhtemel can ve mal kayıplarının asgariye indirilmesine destek verilmektedir” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat’ta Hafta Sonu Sıcaklıklar Artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN