Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Otomotiv Sektörünün Aynası ’ta Üretiliyor

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Türkiye Otomotiv Sektörünün Aynası Yozgat’ta Üretiliyor
Türkiye Otomotiv Sektörünün ayna ve kapı kolları, ’ta üretiliyor.
Yozgat’ın Yerköy ilçesine bağlı Sarayköy Beldesi’nde otomotiv sektörüne yedek parça üreten Erayna Otomotiv Yozgat Fabrika Müdürü Bekir Sivri, Türkiye’de otomotiv sektörünün hızla geliştiğini, 1970 yıllarında montaj sanayinde işe başlayan ülkemizin, bugün dünya otomotiv merkezlerinden biri olma yolunda ilerlediğini söyledi.
Otomotiv sektörünün bu kadar hızlı yol almasında gelişen yan sanayinin büyük payı bulunduğunu belirten Sivri, “Türkiye’de otomotiv sektörüne yan sanayi üretim yapan çok sayıda firma bulunuyor. Bunlardan beş yüz kadarı direkt orijinal ve yedek parça imal ediyor. Yozgat’ta faaliyet gösteren Erayna Otomotiv de, bu 500 dolayındaki firmadan birisidir” dedi.
Erayna Otomotivin Yozgat’ta 16 bin metrekare alan üzerinde 5 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptığını belirten Sivri, "Otomotiv sektörüne iç dış dikiz aynaları, dış kapı açma kolları ve iç kapı kolçakları üretiyoruz. Yaptığımız üretimleri ülkemizde Ford ve Tofaş grubuna, Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerine ihraç etmekteyiz” diye konuştu.
Erayna Fabrikasının Yozgat’ta 2005 yılından beri faaliyet gösterdiğini vurgulayan Sivri, “ Fabrikamızda 60 işçi çalışmaktadır. Yozgat’ımız için büyük bir gurur bu firmanın burada faaliyet göstermesi, otomobil, kamyon, otobüs ve TIR gibi araçların aynalarını Yozgat’tan Türkiye’ye imal etmekteyiz. Yıllık 1 milyon 750 bin adet otomobil kapı kolu, dış ve iç ayna olarak üretim yapmaktayız” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Otomotiv Sektörünün Aynası Yozgat’ta Üretiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN