Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ET Süt Kurumu Küçükbaş Hayvan Üreticilerine Alım Garantisi Verdi

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinası ile yaptığı protokol ile küçükbaş hayvan üreticileri Pazar sorunu çözüldü.
Yozgat Et ve Süt Kurumunda düzenlenen imza törenine Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, Et ve Süt Kurumu Kombina Müdürü Mehmet Tekinöz, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Nevzat Yıldırım, üreticiler katıldı.
Et ve Süt Kurumu Kombina Müdürü Mehmet Tekinöz, besicilere yaptığı konuşmada, kurumun her zaman hayvan üreticilerinin yanında olduğunu belirterek, kuruma şartları tutan hayvanlarını getiren besicilerin asla geri çevrilmeden işlerinin görüldüğünü söyledi. Et ve Süt Kurumunun amacının hayvancılık sektöründe piyasayı düzenleyicii bir rol üstlenmek, ülke hayvancılığını teşvik etmek suretiyle istikrarlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olmak olduğu ifade eden Tekinöz, “Yetiştiricilere garanti pazar olmak suretiyle üretimde devamlılığı sağlayarak, ülkemizin hayvancılık potansiyeli yüksek ancak gelişmişlik düzeyi yönüyle geri kalmış bölgelerinde sosyal ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak, üretimde kaliteyi artırmak, tüketiciye güvenilir ve ekonomik ürünler sunmaktır” dedi.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Nevzat Yıldırım, yapılan sözleşme ile artık üreticilerin hayvan pazarı sıkıntısı yaşamayacaklarını belirterek, “Bizler koyunlarımızı satmak için büyük sıkıntı yaşıyorduk. Kesim için Kayseri’ye yada başka illere götürüyorduk. Paramızı almak içinde bir o kadar sıkıntı yaşıyorduk. Ama Et ve Süt Kombinası ile yapılan bu anlaşmayla artık küçükbaş hayvanlarımızı değerinde ve devlet garantisi altında buraya satabileceğiz. Bu sayede küçükbaş hayvancılığa olan ilgi daha da artacak” dedi.
2 bin üyelerinin bulunduğunu ve yılda 10 bin kuzu kesimini taahhüt ettiklerini vurgulayan Yıldırım, “Yozgat’ta 350 bin civarında anaç küçükbaş bulunmaktadır. Biz üreticiler olarak en büyük sıkıntımız Pazar sorunuydu. Bunu da bugün çözmüş oluyoruz. Ayrıca satış yapılırken birlik üyelerine ayrıca destek sağlanmaktadır. Bu sebeple birliğimize üye olmayan üreticilerimizi birliğe üye olmaya davet ediyorum” diye konuştu.
Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyattin Özdemir, tarım ve hayvancılık bakımından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta küçükbaş hayvan üretiminin artırılmasına yönelik sözleşmeli alım projesinin imzalanmasının ilde hayvancılığın gelişmesine önemli katkı sağlayacağını kaydetti.
Özdemir, “ İlimizde 2012 yılında 210 Bin anaç koyun varken şuanda bu rakam 350 binin üzerine çıktı. Koyun sayısında iki yılda 140 bin artış oldu. Bu sözleşmeyle küçükbaş hayvancılığın gelişmesini amaçlıyoruz. Besicilerimiz artık Pazar sıkıntısı yaşamayacak. Küçükbaş hayvanlarını buraya getirerek piyasa değerinde devlet garantisinde satabilecek. Bu sayede besicilerimiz küçükbaş hayvancılığa daha fazla rağbet edecek” şeklinde konuştu.
Mahmut Ünal isimli üretici, yapılan sözleşmeden memnun kaldıklarını belirterek, “Biz hayvanlarımızı istediğimiz zaman buraya getirip alım ve fiyat garantili olarak verebileceğiz. Bu sayede hem biz hayvanlarımızı değerinde satacağız, hem de tüketiciler sağlıklı et tüketmiş olacak” dedi.
Yusuf İbiş isimli üretici de nasıl ki tarımda buğdayı alan bir Toprak Mahsulleri Ofisi varsa hayvan üreticilerinin de Et ve Süt Kurumunun olduğunu vurgulayarak, “Sözleşme bizim için çok iyi oldu. Hayvanımızı kendi memleketimizde satmış olacağız. Daha önce Pazar bulamıyor ve fiyatlar bir yükseliyor bir düşüyordu. Şimdi fiyat ve alım garantisi ile Et ve Süt Kurumuna hayvanlarımızı verebileceğiz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat ET Süt Kurumu Küçükbaş Hayvan Üreticilerine Alım Garantisi Verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN