Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan:

Giriş Tarihi: 1.4.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:12
Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan:
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. M. Akif Karaarslan, otizm, farkındalığının her zamankinden daha fazla önem arz ettiğini belirterek, otizmin görülme sıklığının 5 yılda yüzde 78 oranında arttığını söyledi.
Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan, dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan’ın ’Dünya Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edildiğini belirterek, “Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğu her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır. Otizm farkındalığı her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir. Otizmin görülme sıklığı, 5 yılda yüzde 78 oranında arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu artış, sadece gelişmiş tanı ve farkındalık ile kısmi olarak açıklanabilmekte. Bugün dünyada her 88 çocuktan biri otizmli” dedi.
Otistik bireylerin yüzde 70’inde zeka geriliğinin görüldüğünü ifade eden Dr. Karaarslan, “Yüzde 30’u normal ve bu yüzde 30’luk dilimin yüzde 10’u üstün zekaya sahiptirler. Zeka düzeyi ve eşlik eden diğer hastalıklar otizmin ağırlık derecesi üzerinde belirleyici rol oynar. Eşlik eden hastalıklar arasında en sık rastlanılanlar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durumu bozuklukları ve epilepsidir. Her üç çocuktan biri epileptik anlamda risk taşımaktadır. 0-5 yaş arası ve ergenlik döneminde epilepsi nöbetlerinin görülme olasılığı artar” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN