Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 Gün Temizlenmeyen Cumhuriyet Meydanı Çöp Deryasına Dönüştü

Giriş Tarihi: 16.6.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
10 Gün Temizlenmeyen Yozgat Cumhuriyet Meydanı Çöp Deryasına Dönüştü
Belediyesi’nin temizliğe dikkat çekmek için 10 gündür temizlemediği Cumhuriyet meydanı adeta çöp deryasına dönüştü.
Yozgat Belediyesi, Yozgat’ta genellikle vatandaşların kabuklu yiyecekleri ve sigara izmaritlerini yere atması nedeniyle oluşan kirliliğin etkisini vatandaşa göstermek için Cumhuriyet Meydanında 10 gündür temizlik yapmadı. 10 günün sonunda bir basın toplantısıyla biriken çöpleri toplatan Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, kimsenin ’’Biz yapacağız belediye temizleyecek, biz kirleteceğiz belediye temizleyecek" gibi bir anlayışla hiç kimsenin hakkı olmadığını söyledi.
Yozgat’ta resmi törenlerin yapılıp, çeşitli etkinliklere sahne olan, diğer günlerde ise çocukların oyunlar oynadığı, emeklilerin volta atıp, zaman geçirdiği, kenar merdivenlerinde yaşlılar ve öğrencilerin oturup dinlendiği, sohbet ettiği bu esnada da tükettikleri kabuklu yemiş, içtikleri sigara izmariti, dondurma külahı, bisküvi jelatini gibi atıkları gelişigüzel atıldığı Cumhuriyet Alanı ve çevresindeki kirliliği önlemeye yönelik kampanyalardan sonuç alınamadı. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ’Temizlik kampanyası’ düzenleyip, şehir merkezinde kabuklu yemiş yenilmesini ve açıktan satışına yasak getiren Yozgat Belediyesi, gerekli duyarlılığı ve farkındalığı oluşturamayınca bu kez farklı bir yönteme başvurdu. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Alanı’nda 10 gün süreyle temizlik yapılmaması talimatını verdi. Temizlenmeyen alanda basın toplantısı düzenleyen Başkan Arslan, temizlik yapılmamasının gerekçelerini sıralarken, ’Biz yapacağız belediye temizleyecek, biz kirleteceğiz belediye temizleyecek’ anlayışıyla hareket etme hakkının hiç kimsede bulunmadığını belirterek, “’Temizlik olayına dikkat çekmek için zaman zaman bir takım uygulamalar yapıyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde milletvekillerimiz ve öğrencilerimizle birlikte Yozgat’ta bir temizlik kampanyası başlattık. Şimdi ise temizlik olayına, temizlik bilincine dikkat çekmek için 10 gün önce Yozgat’ın merkezi olan, şehrin kalbi olan Cumhuriyet Meydanı’nı temizlemeyelim, şehrin ne hale geldiğini vatandaşların görmesini istedik” dedi.
Belediyenin her zaman görevini yaptığını bundan sonra da yapmaya devam edeceğini vurgulayan Arslan, “İnsanlar Yozgat’ta ne yapmak istediğimizi biraz daha anlamışlardır. Ümit ediyorum ki insanlar yaşadıkları şehirlerine biraz daha sahip çıkarlar. Şehirde yaşayan insanların şehri kirletmeye hakkı yok. Bundan sonra daha önce olduğu gibi cezai işlem uygulamalarımız devam edecek. Hiçbir şekilde buna taviz vermeyeceğiz. İnanıyorum ki Yozgat’ta ki bu kötü alışkanlıkları değiştireceğiz. Yozgat gerçekten pırıl pırıl imrenilen tertemiz bir şehir olacak. Biz bunu başarmak istiyoruz. Eğer insanlarda top yekun bir temizlik bilinci oluşturmazsak bizim yaptığımız temizliğin zaten bir kıymeti olmaz. Biz her gün temizleriz insanlar da her gün kirletir. Olumlu ve olumsuz tepkiler gördük. İnsanlar ‘acaba belediye işini yapmıyor mu?’ gibi algıladı. Ama sonrasında ne yapmak istediğimiz anladılar. Burada şunu yapmak istiyorum; İnsanlar artık birbirini ayıplasın. Bu tür kötü alışkanlıkları yapanların tamamını Yozgat’ın geneline mal etmemek lazım. Yozgat insanı pis gibi bir algının da oluşmaması lazım. Bu işi yapanlar bana göre çok küçük bir azınlık. Çoğunluğun da artık bu azınlığa dur demesi lazım. Bu olay sadece belediyenin görevi değil, tüm halkın görevi olması lazım. Bana göre şehri kirleten insanların dışlanması lazım” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 Gün Temizlenmeyen Yozgat Cumhuriyet Meydanı Çöp Deryasına Dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN