Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta Ramazan’ın Gelişi 3 Pare Top Atışıyla Duyuruldu

Giriş Tarihi: 17.6.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 15:50
’ta, her yıl Ramazan ayında kullanılan iftarın habercisi olan Ramazan topu provası yapıldı.
Yozgat’ta Ramazan ayı geleneklerinden birisi olan iftar topu, Ramazan başlamadan bir gün önce 3 pare atılarak hem top atışlarının provası yapıldı, hem de vatandaşa Ramazan ayının geldiği hatırlatıldı.
Yozgat stadyum önünde yapılan ramazan topu provasını Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan’da izledi, topun birisini kendisi ateşledi. Prova sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Arslan, Yozgat’ta Ramazan ayı geleneklerini sürdürdüklerini belirterek, “İlimizde Ramazan ayının değişik gelenekleri var. Bunlardan en önemlisi de Ramazan topudur hem iftar saatlerinde iftar saatini belirlemek maksadıyla yapılan bir uygulama aynı zamanda da ramazanın arifesinde ramazanın gelişini karşılamak ve duyurmak maksadıyla üç defa Yozgat’ta geleneksel olarak top atışı yapılır. Bugün onu yapmış olduk. Ramazanın gelişini vatandaşlarımıza bir seferde bu şekilde top vesilesiyle duyurmuş olduk” dedi.
Sahurda da davulcuların her yıl olduğu gibi bu yılda görev yapacağını ifade eden Başkan Arslan, “Ramazanı inşallah geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dolu dolu yaşayacağız” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat’ta Ramazan’ın Gelişi 3 Pare Top Atışıyla Duyuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN