Devrekli Grizu Şehitleri Unutulmadı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 11:04
Devrekli Grizu Şehitleri Unutulmadı
Devrekli Grizu şehitleri düzenlenen mevlit programı ile anıldı.
1992 yılında ’ın Kozlu İlçesinde meydana gelen ve çok sayıda maden işçisinin yaşamını yitirdiği Grizu faciasında hayatını kaybeden maden şehitleri için mevlit programı tertip edildi. Devrek’in Adatepe Köyü’nde de 1992 yılında Kozlu’da grizu faciasında hayatını kaybeden 19 maden işçisinin anısına düzenlenen mevlit programında Devrek protokolü ve onlarca vatandaş hazır bulundu. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve Adatepe Köyü Muhtarlığı tarafından düzenlenen Mevlid-i Şerif ve anma programında kömür madenlerinde ve diğer iş alanlarında görevleri esnasında şehit düşenler için köy camisinde Kur’an-ı Kerim programı tertip edilirken, köyde atıl durumda ki bir okulun restorasyonu yapılarak “Adatepe Şehitleri Sosyal Tesisi’nin köye kazandırılması nedeniyle protokolün de katılımıyla açılışı gerçekleştirildi.
Düzenlen programda konuşan Adatepe Köyü Muhtarı Dursun Doruköz,” 1992 yılında Kozlu Müessesesinde meydana gelen grizu faciasında çok sayıda maden işçimiz hayatını kaybederken, köyümüzden de 19 kişi o faciada hayatını kaybetmiştir. 1849 yılından bu yana köyümüzde maden ocaklarında hayatını kaybedenlerin sayısı 200 kişidir. Temennimiz bundan sonra bu tür acıları bir daha yaşamayız. Köyümüzde bu şehitlerimiz için ilk kez böyle bir program tertip ettik yine köyümüzde atıl durumdaki okulumuzun da restorasyonunu yaptırarak maden şehitlerimizin ölümsüzleştirdik. Bizlere her konuda destek veren amirlerimize ve programımıza iştirak eden Sayın Kaymakamımız Yakup Güney’e, Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Semerci’ye, İlçe Özel İdare Müdürü İlyas Açık ve uzak yakın demeden etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Devrek Kaymakamı Yakup Güney ise yaptığı konuşmada,” Madenci kardeşlerimiz çocuklarının rızkını buradan temin ediyorlar ama onun yanında çok acı hikayeleri de beraberinde yanında taşıyor ve geride ise yetimler öksüzler bırakıyorlar. Temennimiz bundan sonra acılar yaşanmasın ve tüm madencilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.
Kaymakam Yakup Güney köyde madencilerin anısına yaptırılan sosyal tesisin açılışını “ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle köyde yaşayan kadınlara yaptırdı. Düzenlene anma merasimine; Devrek Kaymakamı Yakup Güney, Devrek Belediye BAŞKANI Mustafa Semerci, İlçe Özel İdare Müdürü İlyas Açık ve çok sayıda davetli katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrekli Grizu Şehitleri Unutulmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN