Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Termik Santralin Ruhsatı Mecliste Tartışmaya Yol Açtı

Giriş Tarihi: 7.4.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 10:18
Termik Santralin Ruhsatı Mecliste Tartışmaya Yol Açtı
Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Cihat Öztürk, Çatalağzı Beldesi’nde faliyet gösteren Eren Termik Santrali’nin 2010 yılından bu yana geçici ruhsatla çalıştığı ileri sürerek İl Genel Meclisi Nisan ayı 4. birleşimine soru önergesi sundu.
Öztürk meclise sunduğu önergede Eren Enerji ZETES-1 ve ZETES-2 Termik Santrallerine ruhsat yerine geçici izin belgesi verildiğini öğrendiklerini belirterek, konuyla ilgili İl Genel Meclisi’nden bilgi istedi.
Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Cihat Öztürk, tüm CHP’li meclis üyelerinin imzasıyla meclise sunduğu önergede; “İlimiz ’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesi sınırları içinde Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen 165 MW ve 2x 600 MW kurulu gücünde olan ZETES-1 ve ZETES-2 Termik Santrallerinin 2010 yılından bu yana faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Söz konusu tesislere İl Özel İdaresi’nce Gayri Sıhhi Müesseseler Yönetmeliği’nin 20’nci maddesine göre 18 Aralık 2014 tarihinde ruhsat yerine geçen geçici izin belgesi verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Söz konusu yönetmeliğin 20’nci maddesinde, ‘geçici izin belgesi bir yılı aşmamak üzere verilir’ denilmektedir. Eren Enerji Üretim A.Ş.’ye ait olan tesisler, 2010 yılından bu yana yaklaşık 5 yıldır ne şekilde faaliyet izni verildiği hakkında bilgi verilmesini talep ediyorum” dedi.
Verdiği önerge ile ilgili söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Cihat Öztürk, “Bu fabrikaya karşı değiliz, aynı fabrika Avrupa’nın göbeğinde var. Çevre ölçüm cihazını Çatalağzı’na koymuşlar, biz halk olarak bakalım. Biz çevre kirliliğinden kanser oluyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Termik Santralin Ruhsatı Mecliste Tartışmaya Yol Açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN