Doğan “Mevlana Ve Pedogoji”yi Anlattı

Giriş Tarihi: 29.4.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 30.4.2015 01:50
Doğan “Mevlana Ve Pedogoji”yi Anlattı
BEÜ tarafından Kültür sanat etkinlikleri kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan “Mevlana ve Pedogoji” konulu konferans verdi.
Bülent Ecevit Üniversitesi Kültür Sanat etkinleri kapsamında Tahir Karaoğuz Konferans Salonu’nda Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan tarafından “Mevlana ve Pedogoji” konulu konferans verildi. Konferansa Rektör yardımcıları dekanlar ve öğrenciler katıldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, “Mevlana Bakara suresinin son ayetinden bizim yaratıcımız, besleyenimiz,büyüttüğümüz manası müşahhas isim halinde kullandığımız Mevlana buradaki üstadımız büyüğümüz manasında gelen bir sıfatlanma Mevlana dendiğinde Muhammed Celalettin akla geliyor. Bu sıfatı hakkıyla kendi üzerinde bulunduran kimse demek ki asıl ismi Muhammed Celalettin, Celalettin dedesinin ismi Rumi ismi de Anadolu’ya geldikten sonra coğrafi manada Türklerin Romalılara Rum diye adlandırıp o bölgeye yaşayan bir anlamında kullanılan sıfat o nedenle Mevlana Celalettin Rumi Mevlana sıfatıyla doğuyu, Rumi sıfatıyla batıyı temsil eden bir kimse olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan “Mevlana Ve Pedogoji”yi Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN