Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahallelinin Heyelan Nöbeti

Giriş Tarihi: 19.7.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
’ın Devrek ilçesinde heyelan sebebiyle bazı evler tahliye edilirken, bazıları ise sabaha kadar sokaklarda nöbet tutuyor. Vatandaşlar ellerinde fener ile gezerek kayma olup olmadığını kontrol ediyor.
Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde yaklaşık 1 ay önce hızlanan heyelan bayram sabahı evlere kadar dayandı. Yavaş yavaş ilerleyen toprak ilçeye kadar ulaşırken, mahalle halkı ise dün gece Zonguldak-Ankara Karayolu’nu trafiğe kapattı.
ELLERDE FENER, GÖZLER EVLERDE
Mahallede bulunan 27 ev risk sebebiyle tahliye edilirken, vatandaşlardan bazıları akrabalarının yanına yerleşti. Yer bulamayanlar için ise kira sözü verildi. Ancak evlerinden tahliye edilmeyen mahalle sakinleri ise korkuyla yaşıyor. Evlerine girmeyen vatandaşlar kapı önünde sabahlıyor. Yemeklerini kapı önünde yiyen mahalleli, çaylarını da kapı önünde yudumluyor. Mahallenin gençleri ise ellerinde fener ile sokak sokak gezerek heyelan nöbeti tutuyor. Gençler hem kaymayı kontrol ediyor, hem de risk altında olan ev sahiplerini uyarıyor.
İKİZ BEBEKLERİ OLDU AMA GÖREMEDİ
Karşıyaka Mahallesi sakinlerinden Aykut Sarıoğlu, ikiz bebeklere hamile olan eşini, heyelan korkusu sebebiyle anne ve babasının evine gönderdi. Bayramın 1. Günü eşi doğum yapan Aykut Sarıoğlu, bebeklerini görmeye bile gidemedi. Eşinin gönderdiği fotoğraflardan bebeklerine bakan Sarıoğlu, bu şekilde hasret gidermeye çalışıyor. İkizlerin dedesi Mehmet Sarıoğlu ise, “İki günlük ikiz bebeğim başkasının evinde emanette. Bir tanesi sarılığa yakalanmış” dedi.
Her an bir felaket olur diye nöbet tuttuklarını ifade eden Mehmet Sarıoğlu, “En azından mahalle kurtulsun diye, bekliyoruz” diye konuştu.
“FELAKETİN GELECEĞİ İKİ SENEDEN BERİ BELLİYDİ”
3 gündür sokakta olduklarını söyleyen Serdar Güner, “300 hane sokakta. Millet heder olmuş durumda. Bir sürü yetkili geliyor gidiyor. Koca evler yıkılıyor. ‘Buranın suyu tahliye edelim’ dedik. AFAD’dan Allah razı olsun. Bizimle dört dörtlük ilgilendiler ama biz daha üst seviyelere sesimizi duyurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Heyelanın boyutu ise her geçen dakika artıyor. Evlerde dev çatlaklar oluşurken, sokaklarda adeta kağıt gibi kırılıyor. Devrek İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri de mahallede güvenlik önlemi alarak, araç giriş çıkışına kapattı. Polisler mahallede 24 saat nöbet tutuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahallelinin Heyelan Nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN