X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan talimatı verdi! İşte ‘paralel yapı okulları eylem planı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdoğan talimatı verdi! İşte ‘ okulları eylem planı’

  • Giriş Tarihi: 28.1.2015 09:45 Güncelleme Tarihi: 28.1.2015 10:12
Erdoğan talimatı verdi! İşte ‘paralel yapı okulları eylem planı’
Erdoğan talimatı verdi! İşte ‘paralel yapı okulları eylem planı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, okulları kapatılsın dedi, ise hemen harekete geçti.

nın yurtdışında 160 ülkede faaliyet gösteren okullarının kapatılması, 'na devredilmesi ya da bu okulların yerine başka okulların ikame edilmesiyle ilgili çalışmanın detaylarına ulaşıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından önceki gün Bakanlar Kurulu'na sunulan taslağın, şubat ayında tamamlanması ve ardından yasalaşması planlanıyor.

ERDOĞAN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftaki Etiyopya ziyareti sırasında Gülen Cemaati'nin bu ülkedeki okullarının kapatılmasını istemişti.

İLK ÖNERİ: AJANS KURULSUN

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) hazırladığı dosyada ilk öneri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) benzeri bir ajans kurulması oldu. 'Uluslararası Eğitim Ajansı Başkanlığı' adını taşıyacak ajans, dünyanın her yerinde örgütlenecek. Bağımsız bir başkanlık olacak. Yurtdışındaki yapılanmayı, uzman koordinatörler yürütecek. Ajans, yurtdışına öğrenci götürecek, yabancı öğrencileri Türkiye'ye getirecek. Sivil toplum örgütleriyle işbirliğine gidecek. Yurtdışındaki okulların müfredatını MEB belirleyip ders kitaplarını hazırlayacak. Bir 'çatı' kuruluş olacak ajans, kamudan, genel bütçeden pay alacak. Ayrıca bağış da toplayabilecek, iştirakler kurup alım-satım işleri yapabilecek.

'Süreci bozmak için rahat durmuyorlar'

AĞIRLIKLI GÖRÜŞ: VAKIF OLSUN


Öne çıkan bir diğer öneri ise bu çalışma için ajans yerine bir vakıf kurulması. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da vakıf fikrine sıcak baktığı öğrenildi. 'Uluslararası Eğitim Vakfı' adını taşıyacak vakıfla ilgili detaylar ise şöyle:

SİVİL YAPI: Dünyanın her yerinde devlet okulu kurmanın güçlükleri göz önüne alınarak, sivil bir yapı oluşturulacak. Başka bir devletin eğitim kurumuna sıcak bakmayan ülkelere, Türkiye Diyanet Vakfı gibi sivil kuruluşlarla girilecek.

KANUN ÇIKACAK: Uluslararası Eğitim Vakfı kanunla kurulacak. Bir mütevelli heyeti olacak.

DİPLOMATİK PASAPORT: Vakfın yönetiminde görev yapacak isimler diplomatik pasaport sahibi olacak.

BAŞBAKANLIK DENETİMİ: Doğrudan Başbakanlık tarafından denetlenecek.

HARCIRAH: Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenler için Harcırah Kanunu'nda değişiklik yapılacak.

RUHSATLAR İPTAL: Cemaat okullarının özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde Türk büyükelçilikleri aracılığıyla ruhsat aldıkları göz önünde bulundurularak, bu vakfa devredilmeyen veya satılmayan okulların lisansları iptal edilecek.

KALİTELİ EĞİTİM: Okulların devredilmediği yerlerde, bu vakıf aracılığıyla kaliteli eğitim ve burs imkânları sunularak, yeni okulların cazibesi artırılacak.

ABD VE AVRUPA: ABD'de ve bazı Avrupa ülkelerinde 'charter okul' formülü işletilecek. Hazır binalar ve okullar satın alınacak veya kiralanacak.

BÜTÇE: Birkaç milyar dolarla bu işin bitirilebileceği, vakfın ayakta kalabilmesi için bir kamu bankasının hisselerinin yüzde 10'unun ve bir devlet üniversitesinin harç gelirlerinin kaynak aktarılabileceği belirtiliyor.

kalan karakter 1000

ehliyet ehliyet

Bunlar fazla sıkmaya gelmez, daha fazla soru cevabı çalıp utanmadan müslümanlara münafık derler.Paralel=para nerde yer ( maaşın yüzde onu için )

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 28.01.2015 23:08
Gerçek Lider Gerçek Lider

Erdoğan gerçek bir lider. Önerilen taslak çok mantıklı. Hem finans, hem idari hemde denetim ayağı iyi tasarlanmış görünüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 28.01.2015 15:29
murat yüksel murat yüksel

pisliklerden bir an önce kurtulmak lazım. bunlar bu işleri allah rızası için degil, hükümetlere diz çöktürmek için yaptıkları bir çalışmadır. bu sefer sert kayaya çetin cevize erdogana takıldılar. pisliklerin temizlenmesi zaman alabilir. baksana savcı müsvettesi karadan kapkara senaryoya. bir an önce bagımsuz yargı bunların ensesinin köküne yumrugu vurmalıdır. günlerini görsünler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 28.01.2015 12:59
misafir misafir

Acaba öncelikle Türkiye'deki cemaat okul ve üniversitelerin kapatılması daha uygun değil mi? Yurtiçindekiler ne olacak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 28.01.2015 12:55
sabit canbilen sabit canbilen

Yeni bir kuruluşa gerek yok. Büyükelçilikler bünyesindeki Eğitim Müşavirlikleri bu görevleri yapsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 28.01.2015 11:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.