Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Süreci bozmak için rahat durmuyorlar'

ne inanç kuvvetlenirken, bu durumu bozmak isteyen içeride ve dışarıdaki odakların rahat durmadığını belirten Erdoğan: İnadına güçlü Türkiye diyoruz, bu olacak

Giriş Tarihi: 28.1.2015
'Süreci bozmak için rahat durmuyorlar'
Cumhurbaşkanı , Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen "Muhtarlar Toplantısı"nda, Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen 406 muhtara konuştu. Erdoğan, şunları söyledi:

"MUHTAR BİLE OLAMAZ":
Belediye Başkanı olduğum dönemde Siirt'te okuduğum şiir nedeniyle 10 ay hapis cezası verildi. Kararın ertesinde birçok gazete hele hele en çok satan gazete "Artık muhtar bile olamaz" demişti. Aslında o başlığı atarak sadece beni tahkir etmekle kalmıyorlardı, Türkiye genelinde tüm muhtarları, muhtar kardeşlerimizi de sanki muhtarlık kötü bir şeymiş gibi, seçilmek çok kolay bir şeymiş gibi tahkir ediyorlardı.

ÇÖZÜM PAZARLIK SÜRECİ DEĞİLDİR:
Türkiye'nin en can alıcı meselesi olan terörü çözmek için 2002'den beri yoğun mücadele verdik. bir pazarlık süreci, bir al-ver süreci değildir. Çözüm Süreci, taviz vermek asla değildir. Hele hele şehitlerimizin hatırasını incitecek, gazilerimizin vicdanını yaralayacak hiçbir girişime, adıma asla fırsat tanımayız.

PKK TÜRKİYE'DEN ÇIKIŞI 1 AY ÖNE ÇEKTİ - TIKLAYIN

İNADINA GÜÇLÜ TÜRKİYE:
Geldiğimiz noktada, milletimizin umudu arttı, çözüme ilişkin inancı daha da kuvvetlendi. Bu süreci bozmak, yavaşlatmak isteyen içeride ve dışarıda çok sayıda odak var, çok sayıda merkez var. Rahat durmuyorlar. "Güçlenen bir Türkiye'yi nasıl zayıflatırız" veya "Güçlü bir Türkiye asla olamaz" dertleri bu. Biz de inadına, yeni Türkiye, güçlü Türkiye diyoruz, bu olacak.

MİLLETİN FERASETİYLE OYNANMAZ:
Kimi zaman içeriden, kimi zaman dışarıdan, kimi zaman da ortak hareket ederek bu süreci sabote etmeye çalışanlar var ve bunlar her zaman olacak. Gezi Parkı odaklı olaylarda sahnelenen oyun, büyük Türkiye'yi sabote etme girişiminden başka bir şey değildi. Aynı şekilde 2013 sonunda, 17 ve 25 Aralık tarihlerinde, yolsuzluk maskesi altında sahneye konulan darbe girişimi, bu çözüm, kardeşlik sürecini, büyük Türkiye hedefini sabote etme girişiminden başka bir şey değildir. Milletin ferasetiyle oynanmaz ve millet küçümsenmez, sandık küçümsenmez, her şey orada.

'KOBANİ İÇİN MAŞALLAH ÇİFTETELLİ OYNUYORLAR'


KOBANİ'DE AYAĞA KALKANLAR SOMALİ'DE YOK:
Bakınız Somali şu anda dünyanın en yoksul ülkelerinden biri. Sadece yoksul değil, maalesef dünyanın kendi kaderine terk edilmiş bir ülkesi. Somali'deki insanlık dramını çözmek için, Somali'deki açlığı, yoksulluğu, istikrarsızlığı gidermek için, orada emniyeti sağlamak için hiç kimsenin, hiçbir ülkenin maalesef kılı bile kımıldamıyor. Kobani söz konusu olduğunda bakıyorsunuz dünya ayağa kalkıyor. Küçük bir yerleşim yeri için bütün dünya işbirliği yapıyor. Oradan ayrılıp gelenler bize geliyor. 200 bin insan. Biz onları zaten burada ağırlıyoruz.

BOMBALANAN YERLER NE OLACAK? :
Bugün de bakıyoruz, maşallah çiftetelli oynuyorlar. Ne olmuş? Şu anda oradan DEAŞ çıkmış. Tamam da o bombaladığınız yerleri yeniden kim onaracak. Öyle mi? O yerle bir olan yerleri yeniden kim onaracak? İşin geleceğinin hesabını kimse yapmıyor. Oradan ayrılan o 200 bin insan acaba geri dönecek mi veya geri döndüğü zaman nereye yerleşecek? Bunun hesabını yapan yok.

HALEP'İ GAZZE'Yİ GÖREN YOK:
Kendilerine Halep diyoruz. Halep dediğinizde kimse duymuyor. Halep'te 1 milyon 200 bin insan yaşıyor. Halep'te tarih var, Halep'te kültür var. Halep'te medeniyet var. Halep'te ekonomi var. Niçin Halep ile ilgilenmiyorsunuz? Gazze dediğinizde kimse görmüyor. Mogadişu dediğimizde hiç kimse ilgilenmiyor?

BİZ AFRİKA'YA İNSANİ NAZARLA BAKARIZ


"Somali gerçekten dünyanın adeta bir seyirci gibi izlediği, fakat Türkiye'nin gerçekten her şeyiyle orada varlığını hissettirdiği bir ülke. Türkiye'nin yatırımları sonucu ülkede bir değişim söz konusu. Bu millet tarihi mesuliyeti itibarıyla, bu tür olaylara seyirci kalır mı? Bu ecdat kalmadı, inşallah bu ecdadın torunları olarak da bizler kalmayacağız. Birçok ülke buralara baktığı zaman maalesef sadece altın görüyor, sadece elmas, kömür, petrol görüyor. Ucuz iş gücü görüyor. Ama biz gerek Afrika'nın tamamına gerek bu ülkelere sadece insani vicdani nazarla, dostluk ve kardeşlik nazarıyla bakıyoruz."

ÖLÜMÜ ÖLDÜRENLERE ÖLÜM BİR ŞEY YAPAMAZ


"Somali ziyaretimiz öncesinde heyetimizin kaldığı otelin yanı başında canlı bomba ile saldırı yapıldı, 5 kişi öldü. Heyetimize çeşitli tehditler savruldu. Dedik ki biz geri adım atmayacağız. Biz yola çıktık ve gideceğiz dedik ve gittik. Somalili kardeşlerimiz de her türlü tedbirlerini aldılar sağolsunlar ve muhabbet içinde onlarla kucaklaştık. Ölümü öldürene ölüm hiçbir şey yapamaz bunu böyle bilmemiz lazım. Korkuyu korkutanlara korku hiçbir şey yapamaz bunu böyle bilmemiz lazım. Eğer biz korkarsak, Somali'yi herkes gibi kendi kaderiyle baş başa bırakırsak yarın bize toprağın altındaki ecdat, şehitlerimiz, Allah bize hesabını sorar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süreci bozmak için rahat durmuyorlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN