X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2 yıllık takvim 3 koldan dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2 yıllık takvim 3 koldan dönüş

  • Giriş Tarihi: 2.3.2015
2 yıllık takvim 3 koldan dönüş
2 yıllık takvim 3 koldan dönüş

açıklamasının ardından takvim işlemeye başlayacak. Avrupa, Kuzey Irak ve Kandil'deki örgüt üyelerinin 2 yıllık takvimde dönüş yapmaları planlanıyor

Türkiye için tarihi bir dönüm noktası olan "silahlara veda" yolunda ilk adım atıldı, gözler uygulamaya çevrildi. "Türkiye'de silahlı faaliyetleri bitirdik" mesajının ardından 3 koldan eve dönüş için 2 yıllık takvim işlemeye başlayacak. Silahlara veda yolunda atılacak temel adımlar ve hükümetin bu konudaki hazırlıkları şöyle:ELLER TETİKTEN ÇEKİLİYOR:
PKK olağanüstü kongresini toplayacak, ellerin tetikten çekileceğini deklere edecek.

ARTIK KOŞULLAR OLUŞTU:
İmralı'da hükümlü bulunan , örgüte, "sınır dışına çekilme için gerekli koşulların oluştuğu sözünü aldığı" mesajını verecek. Geçen yıl başlayan ancak yarım kalan çekilme tamamlanacak, Türkiye toprakları içindeki silahlı güçleri tasfiye edilecek.


#Sayfa#


SÜREÇ KAYDA GİRECEK:
Müzakere maddeleri üzerindeki mutabakat belgelenecek. Silahların susması ile birlikte bir dizi mekanizma devreye girecek.

KURUL ÜYELERİNE GÜVENCE:
MİT Kanunu'nda yapılan değişiklikle PKK'yla görüşmeye katılan görevlilere yasal güvence getirildi. Çözüm kuralları oluşturuldu. Süreçte rol alacak İzleme Kurulu üyelerine de benzeri bir güvence verilecek.

#Sayfa#


DÖNÜŞ KAPISI AÇILIYOR:
Silahlı eylemlere katılmayan, hakkında arama kararı olmayan, suça karışmamış örgüt üyeleri ile Kuzey Irak'taki yerleşik isimlere, dönüş kapısı hemen açılacak. Bu grupta yer alanlara dönüş için bir yıllık takvim işletilecek.

AVRUPA'DAKİLERE 2 YIL:
Avrupa ülkelerine iltica eden, kaçan örgüt üyelerine de 2 yıllık dönüş süreci verilecek.

#Sayfa#


HUKUKİ DÜZENLEMENİN İÇERİĞİ:
TCK'nın 314 ve "Örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemiş" olmaya yönelik TCK 220/6 maddesi değiştirilecek. Örgüt üyeliği konusunda çelişkili kararların önüne geçilirken, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi gibi yargı organlarının sürece katkısı sağlanacak.

KAMPLAR BOŞALACAK:
Çağrı ile paralel olarak Kuzey Irak'taki kamplar da boşaltılmaya başlayacak. Mahmur başta olmak üzere Misuriye, Atruş kamplarındaki Türkiye kökenli vatandaşlar köylerine dönebilecek.

EN SON AŞAMA:
Son aşamada güvenlik, uyum ve silahsızlandırma adımları gelecek. İlerleyen dönemde silahsızlandırma alanları belirlenecek.

#Sayfa#

KANDİL: TARİHİ ÇAĞRI
KCK yaptığı yazılı açıklamada, çağrısının tarihi bir adım olduğu belirtildi. Müzakere heyetlerinin oluşması ve süreci takip edecek izleme heyetinin çalışmaya başlaması istenen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Artık demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümünde adım atmama konusunda hiç bir gerekçe ve engel kalmamıştır. Halkımız ve duyarlı tüm kesimler bu irade beyanı ile birlikte hükümetin ve devletin adım atmasını beklemektedir. Hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda bizlerin de sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtiyor ve taahhüt ediyoruz. Hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda bizlerin de sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtiyor ve taahhüt ediyoruz."

BULDAN: BARIŞA ÇOK YAKINIZ
İmralı ile görüşmeleri gerçekleştiren heyette yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, tarihi bir yola girildiğini belirterek, "Artık barışa çok yakınız" dedi. SABAH'a konuşan Buldan, adımların senkronik şekilde atılmasının önemine dikkat çekerek, dünkü açıklamanın sürece ilişkin ortak yol haritası olduğunu ifade etti. Buldan, "Verdiğimiz görüntü anlamıydı, tarihi bir toplantı gerçekleştirdik. Herkeste bir heyecan var. Bu 10 maddenin çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Hükümet yetkilileri ile önceki gün iç güvenlik paketi konusunu görüştüklerini anlatan Buldan, "İlk 10 maddede değişiklik yapılabilir. Valiler, kaymakamlara yetki, gözaltı gibi maddelerdeki çekincelerimizi daha önce de dile getirdik. Geçen maddeler yeniden ele alınacak" diye konuştu. HDP lideri Selahattin Demirtaş da KCK'nın bu çağrının gereğini yapacağından, kendi beyanları doğrultusunda emin olduğumuzu söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.