Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolmabahçe'nin şifreleri

Giriş Tarihi: 2.3.2015
Dolmabahçe'nin şifreleri
Önceki gün 'nda yapılan tarihi açıklamada oturma düzeni, açıklamanın yapılacağı yer ve diğer detaylar titiz şekilde planlandı. Üst düzey kaynakların işaret ettiği şifreler ve yapılan değerlendirmeler şöyle:

NEDEN DOLMABAHÇE?:
Görüşme Dolmabahçe sarayındaki 'nde gerçekleştirildi. Burası Hükümetin siyasi merkezi. Bunu burada yapmak hükümetin siyasi kararlılığının bir neticesi. Açıklamanın yapıldığı odada Başbakan Yardımcısı 'ın yanı sıra İçişleri Bakanı , AK Parti Grup başkanvekili Mahir Ünal, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu da vardı.OTURMA DÜZENİ:
Oturma düzeni çözüm sürecinin ruhuna uygun bir şekilde planlandı. Oturma düzeninde iki taraf yok. Bu yüzden karşılıklı oturulmadı. Yan yana oturuldu. Ev sahibi Yalçın Akdoğan ortada oturdu. Akdoğan'ın önündeki iki Türk bayrağı sürecin ruhuna ilişkin önemli bir vurguydu.

PROVOKASYONLAR AŞILDI:
Bu açıklama tarihi bir dönüm noktası. Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimleri, 6-8 Ekim Kobani olayları çözüm süreciyle ilgili soru işaretleri oluşturmaya başlamıştı. Çözüm sürecinde kriz var gibi görünüyordu. Yapılan bu açıklamayla çözüm sürecinde bir kriz olmadığı, kriz varsa bile çözüldüğü, iki tarafın da bu konuda hassas olduğu ortaya kondu.

BARIŞI SOKAK DAYATTI:
Çatışmanın olmadığı bir ortama alışan sivil vatandaş, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da çatışmalı ortama dönmek istemiyor. Bunu artık yüksek sesle dile getiriyor. HDP ve PKK bu tavrı dikkate almak durumunda kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolmabahçe'nin şifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN