X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Sen öldürttüğün 50 kişinin ailelerinden özür dile"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Sen öldürttüğün 50 kişinin ailelerinden özür dile"

  • Giriş Tarihi: 7.6.2015 01:29 Güncelleme Tarihi: 7.6.2015 04:08
"Sen öldürttüğün 50 kişinin ailelerinden özür dile"
Sen öldürttüğün 50 kişinin ailelerinden özür dile

Cumhurbaşkanı , Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş'ı aradığını ancak telefonlara çıkmadığını söyledi. Erdoğan, 'Diyarbakırlılardan özür dile' diyen Demirtaş'a cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Diyarbakır'daki patlamanın ardından kendisine yönelik, "Bana ulaşacağına Diyarbakır halkından özür dilesin" dediğini belirterek, "Ben niye özür dileyeceğim? Eğer özür dileyecek biri varsa sensin, sen. Zira 6, 7, 8 Ekim tarihlerinde benim Kürt kardeşlerimi sokağa döken sendin. 50 kişinin ölümüne neden olan sendin" dedi.Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Halkla Buluşuyor" programları kapsamında Dörtyol Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti.

Sözlerine, "Buradan, ilçelerimizdeki, köylerimizdeki, gönlü Ağrı Dağı kadar yüce tüm kardeşlerime selamlarımı yolluyorum. Seyyid Ahmet Arvasi'nin şehri, Ahmedi Hani'nin şehri, Kerem ile Aslı'nın şehri Ağrı'yı, muhteşem mimarisiyle tüm dünyanın hayranlığını kazanan İshakpaşa Sarayı'nın şehri Ağrı'yı özlemle kucaklıyorum. Sana derler, dertli ağrı. Başın hep dumanlı karlı, Aslı'ya kavuşmak için Kerem seni aştı. Ağrı, aman Ağrı, canım Ağrı, yol ver, yare gidem gayrı" ifadeleriyle başladı.

Demirtaş Sabah gazetesini hedef gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete olan aşklarının, Ağrı'ya olan aşklarının, Kerem ile Aslı'nın aşkından daha güçlü olduğunu kaydetti.

Halka, "Ağrı, yarın bizlere yeni Türkiye'nin inşası için oy veriyor mu? Ağrı, yarın sandıklara sahip çıkıyor mu? Ağrı, yarın sandıkları patlatıyor mu?" diye soran Erdoğan'a, alandakiler "Evet" yanıtını verdi.

Erdoğan, geçen 12 yılda Ağrı'yı, yıllardır özlemini çektiği hizmetlerle buluşturmanın çabası içinde olduklarını, Ağrı'ya yaklaşık 7,5 katrilyon lira yatırım yaptıklarını, ili doğalgazla buluşturmak için özel kanun çıkardıklarını anlattı.

Belediye ve özel sektörün, bu işleri yapamadığı için İl Özel İdaresini devreye aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşallah yakında Ağrı'nın doğalgazla buluşacağı bilgisini de paylaştı.İlde, 3 bin 585 yeni derslik inşa ettiklerini kaydeden Erdoğan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin, 11 bin öğrencisiyle bölgenin en önemli yükseköğretim kurumlarından biri olma yolunda ilerlediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ağrılı kardeşlerim soruyorum size, 12 yıl önce Ağrı'da üniversite olacak deseler inanır mıydınız? Ama biz bunu yaptık mı? Daha nice illerimiz üniversiteden mahrumdu. Biz geldik 76 üniversite vardı, şimdi 193 üniversite var. Üniversitesi olmayan il kalmadı" diye konuştu.

225 STK'dan AK Parti'ye tam sayfa destek

İlçelerdeki hastanelerin yanı sıra, 400 yataklı Ağrı Devlet Hastanesinin inşaatının sürdüğünü hatırlatan Erdoğan, ildeki 16 kilometre bölünmüş yola 306 kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini belirtti.

Ağrı Havalimanını tüm baskılara, saldırılara rağmen hizmete sunduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Niye? Benim Ağrılı kardeşim buna layıktı da onun için. Geçtiğimiz yıl 202 bin kardeşimiz bu havalimanını kullandı" dedi.

İlin içme suyu sorununu Yazıcı Barajı'yla çözdüklerini, şimdi de Aydıntepe Barajı projesinin hazırlandığını aktaran Erdoğan, "Yeni hizmetlerle, yeni projelerle Ağrı'yı 2023 Türkiye'sine hazırlamaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Erdoğan, başbakanlığında olduğu gibi cumhurbaşkanlığı sırasında da ilin her meselesinin takipçisi olacağını kaydetti.- "ÖZÜR DİLEYECEK BİRİ VARSA SENSİN"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı'nın, "Yalancının torbası hep deliktir" diye bir sözü bulunduğunu belirterek, "Bu seçim, torbası delik yalancıların seçimine döndü" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Anamuhalefetin genel başkanı 'proje' der, 'vaat' der, yapılmış işleri söyler. Biz yapmışız. Sadece bu kadarla da kalmaz, akşam söylediğini sabah inkar eder. Hatta yüzü kızarmadan aynı şeyleri tekrarlamayı sürdürür. Eş başkanların partisine gelince, demokrasiyi, barışı, özgürlüğü dilinden düşürmez, ama bölgede silahla, baskıyla, şiddetle milleti canından bezdirir."

"Dün, Diyarbakır'da asla tasvip edemeyeceğimiz bir olay gerçekleşti, iki vatandaşımız öldü, Allah'tan rahmet diliyorum" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

HDP esnafı böyle haraca bağlamış

"Dün akşam canlı yayında bu konuyla ilgili açıklamalarımı yaptım, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nden de yazılı olarak ayrıca açıklamalar yapıldı. Fakat eş başkan beyefendiye ulaşmak mümkün değildi. Daha sonra açıklama yapıyor, 'Bana ulaşacağına, Diyarbakır halkından özür dilesin.' Ben niye özür dileyeceğim? Eğer özür dileyecek birisi varsa sensin, sen. Zira 6, 7, 8 Ekim tarihlerinde, benim Kürt kardeşlerimi sokağa döken, 50 kişinin ölümüne neden olan sendin. Ölen Kürt kardeşlerimdi, öldüren de yine Kürtlerdi. Bu tür bir vahşete vesile olan sendin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Bizim kitabımızda hiçbir zaman kan yoktur. Bizim kitabımızda hiçbir zaman, 40 yıllık siyasi hayatımda kan yoktur. Ama siz daha siyasette çıraksınız, tehditle yürüyorsunuz" ifadesine yer vererek, şunları kaydetti:

"İşte Van'da, belediyenizin bilboardlarında musluktan kan akıyor. Musluktan kan akar mı? Su akar. Ama bunların durumu bu. Şırnak'ta olan olayları biliyorsunuz. Siirt'te, muhtarın öldürülme olayını biliyorsunuz. Bölücü terör örgütüyle iş tutuyorsun. Zaten abin dağda. Beraber yürüyorsunuz. Kimliğin belli, kişiliğin belli, kalkıp bize 'Milletten özür dile'. Ben milletimle iç içeyim. Milletime bu tür şeyleri asla biz reva görmedik. Şimdi de bütün güvenlik güçlerimiz, bunun araştırmasını, incelemesini yapıyorlar. Nerede, kimler tarafından, nasıl olduğu, çıkacak meydana. Ne diyor? 'Eskişehir mitinginde bunu söylemeliydi'. Eskişehir mitinginde, o buluşmada, zaten henüz ben henüz daha buluşmaya çıktığımda bundan haberim yok. Çıktıktan sonra, arkadaşlarım haberi veriyorlar. Fakat biz çırak değiliz. Siz ise bir saat sonra CNN'de programa çıkıyorsunuz, yani telefonla bağlantı kuruyorsunuz. Çünkü, Doğan medyasıyla şu anda iyi iş tuttular. Beraber yürüyorlar."

#Sayfa#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Anayasa yapılsın ama 'anayasayı bunlar değil, eskiden olduğu gibi vesayet yapsın, cuntacılar yapsın' mesajı veriyorlar. Biz milletimizle birlikte yeni Anayasa yapalım dedikçe muhalefet partilerinin niye bize karşı çıktıklarını anlıyorsunuz değil mi? Dikkat edin aynısını eş başkanlar da söylüyor, 'anayasa yapılsın ama bunlar yapmasın'. Millet yapmayacaksa kim yapacak bu anayasayı? Onun cevabını Londra'dan, New York'tan alıyoruz" dedi.

Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Halkla Buluşuyor" programları kapsamında Ağrı Dörtyol Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek parti özlemcisi eş başkanların İstanbul'da başka, Ağrı'da başka yüzleriyle milletin karşısına çıktığını belirterek, Pensilvanya'nın ise bu işin profesyoneli olduğunu, herkesin koluna girip 'Oyum sana' dediğini, bu kişilerin kasetle, kumpasla siyaseti dizayn etme çabasının sürdüğünü bildirdi.

Doğan Medyası'nın da ilk günden beri bunlarla birlikte hareket ettiğini, son günlerde yurt dışındaki medya kuruluşlarının da aynı kervana katıldığını anlatan Erdoğan, "Hatta yapılan yayınlara bakınca eski Türkiye koalisyonunun oralarda kotarıldığını, oralarda kurulduğunu görüyoruz. Onlar yazıyor, buradakiler uyguluyor. Amaçları yeni Türkiye'nin inşasını engellemek" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunun için anayasa yapılsın ama 'anayasayı bunlar değil, eskiden olduğu gibi vesayet yapsın, cuntacılar yapsın' mesajı veriyorlar. Biz milletimizle birlikte yeni Anayasa yapalım dedikçe muhalefet partilerinin niye bize karşı çıktıklarını anlıyorsunuz değil mi? Dikkat edin aynısını eş başkanlar da söylüyor, 'anayasa yapılsın ama bunlar yapmasın'. Millet yapmayacaksa kim yapacak bu anayasayı? Onun cevabını Londra'dan, New York'tan alıyoruz. Biz milletimizle birlikte manşetlerle, vesayetle çarpışa çarpışa bugünlere geldik. Her seçimde benzer ittifaklarla, benzer tuzaklarla mücadele ederek yolumuza devam ettik. Ama unutmayın tuzakların üstünde bir tuzak var."

- "SANIYORLAR Kİ MİLLET UNUTTU"

Enfal Suresi'nin 30. ayetini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu unutmayın. En güzeli odur. En yücesi odur. Dolayısıyla öyle biz tuzak kurduk, bu işi bitirdik... Hayır, hayır hiçbir şey bitiremediniz ve bitiremeyeceksiniz. Kaderin üstünde bir kader vardır diyoruz ya, işte mesele bu" diye konuştu.

Karşılarında ilk kez bu kadar geniş bir cephe gördüklerini, asla bir araya gelemeyecek, birlikte hareket edemeyeceği düşünülen örgütlerin eski Türkiye koalisyonunda buluştuğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sanıyorlar ki millet 1990'ları unuttu. Sanıyorlar ki millet 1940'lardaki tek parti zulmünü unuttu. Bölge halkının ret, inkar, asimilasyon uygulamalarını unuttuğunu sanıyorlar. Bunları kim kaldırdı? Biz kaldırdık, biz. Ben partimizi kurarken Ağrı'ya geldiğimde Ağrılı kardeşim, kanaat önderleri bize ne diyordu biliyor musunuz? Diyorlardı ki 'Sadece şu olağanüstü hali kaldırın yeter.' Sağ olsun Abdullah Gül' başbakanlığı döneminde daha ilk ay olağanüstü hal kaldırıldı. Biz böyle bir yerden geliyoruz. Kürt kardeşlerimin üzerinde baskı vardı. Temel haklarıyla ilgili yasaklar vardı. Demokratik Açılım, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ve Çözüm Süreci'yle tüm bunları birer birer ortadan kaldırdık, kaldırıyoruz. Boşaltılan köyleri, yaylaları yeniden şenlendirdik. Televizyondan, yerleşim yeri izinlerine kadar Kürt kardeşlerimizin tüm beklentilerini hayata geçirdik, geçiriyoruz."

-"SEN DİYANET'İ NASIL KALDIRIRSIN?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte dindarlara yönelik baskı ve yasaklar bulunduğunu, bu konuda yaşanan sıkıntılara da son verdiklerini anımsatarak, "İmam hatipleri bitirmek için 8 yıllık kesintisiz formülü bulmuşlar ve tüm mesleki eğitim sistemini çökertmişlerdi. Hatırlayın 28 Şubat. Hatırlıyorsunuz değil mi?" dedi.

Bu dönemde imam hatiplerin orta kısımlarının kapatıldığını ve öğrenci sayısının 60 bine düştüğünü aktaran Erdoğan, kat sayı uygulamasını kaldırıp, imam hatiplerin orta kısmını açtıklarını, böylece öğrenci sayısının 1 milyona çıktığını bildirdi.

Bunun zorla olmadığını, milletin evladının burada okumasını istediğini ifade eden Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bundan Kılıçdaroğlu rahatsız oluyor. Eş başkan rahatsız oluyor. Niye rahatsız oluyorsunuz? Ben Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınladığı Kürtçe mealli Kuran-ı Kerim'i gösterdim. Eş başkan çıktı diyor ki 'O bir tane hazırlandı, Cumhurbaşkanı'na gönderildi.' Ertesi gün Diyanet İşleri Başkanlığımız depodaki tüm Kürtçe Kuran-ı Kerimleri gösterdi. Kardeşlerim, niye rahatsız oluyor? Çünkü Kuran-ı Kerim'in Kürtçe mealiyle öğrenilmesini istemiyor, onun için. İstemiyor. Ne diyor, 'Diyanet'i kaldıracağız.' Sen Diyanet'i nasıl kaldırırsın? Bu yetkiyi sana kim verdi? Millet sana böyle bir yetki verdi mi? Milleti meydanlarda aldatıyor. Kusura bakma biz halimizden memnunuz. O da olmadı, kaynak. Kaynak dedi Diyanet İşleri Başkanı'nın altındaki Mercedes'i alacağım dedi. Onu satacağım. Nedir fiyatı? Açıkladığı fiyata bak, 1 milyon, yani 1 trilyon. Diyanet İşleri Başkanına sordurdum, 320 bin lira. Böyle yalan olur mu? Bunlar akşam başka, sabah başka. Arnavutluk'ta Namazgah Camisi'nin temelini attık, oradan dönüyoruz. Diyanet İşleri Başkanına dedim ki 'Haberim olsa bu arabayı geri verdirtmezdim. Çünkü senin temsil ettiğim makam sıradan bir makam değil. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı makamındaki zırhlı Mercedeslerden bir tanesini sana tahsis edeceğim' dedim. Bunu Diyanet İşleri Başkanımıza tahsis ettik. Seçim sonrası inşallah Başbakan'ımızla konuyu görüşeceğim ve Cumhurbaşkanlığı havuzundaki, Başbakanlık havuzundaki, ortaklaşa kullanıyoruz uçakların bir tanesiyle yurt dışı ziyaretlerine bizim Diyanet İşleri Başkanımız da gidebilecek. Bunu niye söylüyorum? İtalya'nın Vatikan papası, Alitalia uçaklarıyla uluslararası seyahat yapıyor da benim Diyanet İşleri Başkanım niçin bizim uçaklarımızla bunu yapmasın."

-"İŞİ GÜCÜ DİNLE"

Muhalefetin din dersine yönelik ifadelerine ilişkin Erdoğan, "İşi gücü dinle. Şimdi imam hatipte biliyorsunuz sıkıntılar vardı. Katsayı kalktı mı? Şu anda istediğin üniversiteye girebiliyor musun? Elhamdülillah. Bu onları rahatsız ediyor" dedi.

Kendisinin de çocuklarının da imam hatip mezunu olduğu bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki kızının başörtüsü yasağından dolayı Türkiye'de okuyamadığını, mecburen yurt dışına gönderdiklerini, oğlunun da katsayı engeline takılarak üniversiteye gidemediğini, dışarıda Harvard'da masterini yaptığını, kızlarının dünyanın en önemli üniversitelerinde doktora ve masterlerini tamamladığını anlattı.

Erdoğan, "Onlar yapamaz diye bir şey yok. Siz yaparsınız ben size inanıyorum. Meslek lisesindeki yavrularımıza inanıyorum. Yapmamaları için hiçbir sebep yok. Ama bu ayrımcılık niye? Bu ayrımcılığı niye yaptılar? İşte bunların hepsini kaldırdık" diye konuştu.

Danıştay'ın başörtüsü kararına atıfta bulunan Erdoğan, şöyle dedi:

"Düz liselerde başörtülü olarak dersler girebilirsiniz. Güzel mi? Seçmeli olarak Kuran-ı Kerim dersine girebiliyor mu artık. Siyer-i Nebi dersine girebiliyor mu? Aynı şekilde devlet dairelerinde başörtülü olarak çalışabiliyor mu? Şimdi de HSYK bir karar aldı. Yargı mensupları da başörtülü olarak görev yapabilecek. Nereden nereye. Ne dualar yapıldı. Ne gözyaşları döküldü. Bu gözyaşları karşılıksız kalır mı? Kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Bu ülkede ayrımcılığın karşısına dikilen biz olduk. Çünkü biz halkımızı ayırmadık. Yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Bizim farkımız bu."

#Sayfa#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tek parti dönemini özleyenler var ya hani o 'diktatör' sözünü ağızlarından düşürmeyenler var ya onlar da tarihlerinin en rahat dönemini son 12 yılda yaşadılar. Bu Cumhurbaşkanına, ailesine her türlü hakareti yapacaksın. Bir diktatör ülkesinde bunları yapabilir misin?" dedi.

Ağrı Dörtyol Meydanında vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin inancını, kültürünü rahatça ifade edebileceği bir iklimi tesis ettiklerini belirtti.

Mafyayla, işkenceyle, her türlü hukuk dışı faaliyetle mücadele ederek tüm vatandaşların özgürlük havasını dilediği gibi teneffüs edebilmesini sağladıklarını dile getiren Erdoğan, yaşam biçimi, farklılıklara saygı diyenlerin hayatlarının en özgür, en rahat dönemini son 12 yılda yaşadıklarını söyledi.

Erdoğan, "Tek parti dönemini özleyenler var ya hani o 'diktatör' sözünü ağızlarından düşürmeyenler var ya onlar da tarihlerinin en rahat dönemini son 12 yılda yaşadılar. Bu Cumhurbaşkanına, ailesine her türlü hakareti yapacaksın. Bir diktatör ülkesinde bunları yapabilir misin? Kendine kaçacak delik ararsın" dedi.

Ülkede 91siyasi parti bulunduğunu, 20'sinin seçime gireceğini anlatan Erdoğan, diktatörlerin olduğu ülkede böyle bir durumun olamayacağını ifade etti.

12 yıl boyunca seçime girdiklerini, bu yarışlardan galibiyetle çıktıklarını hatırlatan Erdoğan, dün bu ülkenin insanlarının baskıdan korkudan dolayı yurtdışına gittiğini, mülteci olarak yaşadığını ifade etti. Bugün başka yerlerden aynı sebeple kaçanların Türkiye'ye sığındığını, dün bu ülkede partilerin kapatıldığını, insanların düşünceleri için hapse atıldığını anımsatan Erdoğan, partisinin parlamentoda yüzde 60 çoğunluğa sahipken kapatılmayla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bana karşı bildiri yayınlayan iki yüz sözde aydın, dün bu ülkede aydınların kendi vatanında can vermesine, ölümünden sonra kendi ülkesine gömülebilmesine dahi izin verilmiyordu. Nazım nereye gömüldü? Rusya'ya. Ahmet Kaya, bütün porselenleri kırdınız, ertesi gün Doğan Medyası, 'vay alçak vay', veyahut da 'vay şerefsiz vay' diye başlık attı. Ahmet Kaya gitti maalesef Paris'te gömüldü. Ama aynı Ahmet Kaya, bu kardeşinizi cezaevine girerken Yedikule'de Kazlı Çeşme'de yedi yüz elli bin kişinin katıldığı merasimde, sağolsun ağıtlarıyla türküleriyle uğurladı. Ben de ona Allah'tan rahmet diliyorum.

Bugün dilediğiniz gibi bir araya gelip ülkenin cumhurbaşkanına, özellikle istediğiniz dille, istediğiniz ifadelerle bildiri yayınlıyorsunuz. Peki bu bölücü terör örgütünün bu ülkede akıttığı kanların hesabını nasıl vereceksiniz, siz nasıl aydınsınız? Ben size karanlık demeyeyim de kime karanlık deyim."

Geçen 12 yılda en büyük başarılarının bu devleti, "herkesin devleti" yapmak olduğunu vurgulayan Erdoğan, eski Türkiye'nin ise kendisini ülkenin sahibi zanneden bir avuç elitin, seçkinin kıskacında kıvranan bir devlet olduğunu belirtti.

Her etnik kökenden insanla rahatlıkla görüştüklerini, müzakere yapabildiklerini anlatan Erdoğan, Türkiye'nin böyle bir değişim sürecini yaşadığını kaydetti.

Erdoğan, dünya ve Türkiye değiştikçe, kendilerini sürekli yenilediklerini, hizmet standartlarını yükselttiklerini, kadrolarını güçlendirdiklerini söyledi.

- "GÜN TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIKMA GÜNÜDÜR"

Yenilikleri ülkeye getirmenin çabası içinde olduklarını, yaşadıkları hadiselerden çıkardıkları derslerin yeni hedefler ve kapılar açtığını dile getiren Erdoğan, "Türkiye'yi her alanda güçlendirmeden bağımsızlığını ve geleceğini teminat altına alamayacağımızı gördüğümüz için büyük bir seferberlik başlattık. Savunma sanayini güçlendirme kararını böyle aldık. Devleti borçlarından kurtarıp yatırımlar için özel sektörü öne çıkarma yoluna bu şekilde gittik. Vesayetle mücadelemizi kararlı ve tavizsiz şekilde yürütme kararımızı bu şekilde güçlendirdik. Yeni anayasa ısrarımızın gerisinde de aynı sebep var" diye konuştu.

Erdoğan, milletin taleplerini, beklentilerini yerine getirme, hayallerini gerçekleştirme yolunda kararlılıkla ilerlediklerini, kendilerini yenilemeye devam edeceklerini vurguladı.

Yeni Türkiye'yi inşa etmenin çabası içinde olduklarına işaret eden Erdoğan, "Tüm milletimize, 40 yıldır birlikte yürüdüğüm tüm arkadaşlarıma, kardeşlerime sesleniyorum, gün Türkiye'ye sahip çıkma günüdür, gün yeni bir heyecanla, şevkle, azimle Türkiye'ye sahip çıkma bu millete hizmet yolunda yeni bir yol açma günüdür, hiç bir mazeret, kırgınlık, kızgınlık bu yürüyüşü sekteye uğratmanın, yarım bırakmanın başka yollara sapmanın gerekçesi olamaz, olmamalıdır" ifadesini kullandı.

Eksiklerinin ve hatalarının olduğunu, ama yapılanları görmeyip eksikliklere ve yanlışlara odaklanmanın doğru olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Bizim partilerimiz kapatıldı, darbelere maruz kaldık, hapislerde kaldık, yasaklı duruma düşürüldük ama asla durmadık, yılmadık, vazgeçmedik çünkü biz 'inanıyorsanız muhakkak üstünsünüz' hükmüne teslim olmuş insanlarız" dedi.

Kendilerinden öncekilerin IMF'ye 23,5 milyar dolar borç yaptığını, bunun da kendileri tarafından ödendiğini ifade eden Erdoğan, "Bizden 5 milyar dolar borç istediler. Veren el alan elden üstündür, dedik, tamam dedik. Biz buyuz. Merkez Bankasının kasasında 27,5 milyar dolar vardı yarıdan fazlası yurtdışındaki vatandaşlarımıza aitti şimdi ne var? 122 milyar dolar var. Enflasyon yüzde 30'du şimdi tek haneli rakamda. Faiz, yüzde 63'tü tek haneli rakamda. Çifti kardeşlerim Ziraat Bankasından yüzde 59 faizle kredi alıyordu, şimdi yüzde 0-8 aralığında. Aynı şekilde o hortumları kesmesek olmazdı zaten, hortumları kestik bu iş oldu. Esnaf Halk Bankasından yüzde 46-47 faizle alıyordu krediyi, şimdi o da yüzde 0-8 aralığında. Nereden nereye geldik" şeklinde konuştu.

#Sayfa#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eski Türkiye koalisyonu, bu milletin sadece kalkınmasına değil, varlığını oluşturan tüm değerlere karşı oluşturulmuş bir ittifaktır" dedi.

Ağrı Dörtyol Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut hükümet öncesinde görev alanların, Türkiye'yi iyi yönetemediğini, memur ve işçilerden zorunlu tasarruf, konut edindirme yardımı adı altında milyarlarca lira kestiğini belirtti.

Bu paranın AK Parti iktidarları tarafından ödendiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Çıkmışlar kurusıkı atıyorlar. Mesela eş başkan diyor ki 'Harcı kaldıracağız.' Harcı biz kaldırdık zaten. Kars'a geliyor Kılıçdaroğlu diyor ki orada 'Et Balık Kurumunu kaldıracağım onun yerine et süt kurumu yapacağım.' Biz bunu, Et ve Süt Kurumunu yapalı 3 yıl oldu. Al birini vur öbürüne aynı.

Yeni Türkiye davası şahısların değil, milletin davasıdır. 7 Haziran bu bakımdan bir dönüm noktası. Eski Türkiye koalisyonu bu milletin sadece kalkınmasına değil, varlığını oluşturan tüm değerlere karşı oluşturulmuş bir ittifaktır. 1940'ları, 1990'ları özellikle bunları özlediklerini söyleyenlerin kafasında yeniden tek tip bir millet oluşturma hayali var. Onun için dün Türkçe ezan diyerek bu milletin inancına saldıranlarla bugün Kürtçe ezan diyenler kol kola girmiş vaziyette. Biz ne Türkçe ezan diyoruz ne Kürtçe ezan diyoruz. Biz aslını söylüyoruz. Allahu Ekber diyoruz. Biz bu yolda böyle yürüdük, onun içindir ki 'Kabe Arap'ın olsun bize Çankaya yeter' diyenlerle bugün 'Kabemiz Taksim'dir' diyenler arasında fark var mı?"

- "AYNI SAFTALAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün birbiriyle yan yana gelmesi mümkün olmayanların, şimdi aynı safta olduğunu bildirerek şunları ifade etti:

"Pensilvanya ile Kandil'i bir araya getiren güç, bu milletin hem maddi hem manevi varlığını hedef alan güçtür. Milliyetçi olduğu iddiasındaki partiyle, bölücü örgütün güdümündeki partiyi aynı söylemde buluşturan gücün bu milletin hayrını, iyiliğini düşünmesi mümkün mü? Hırsları, değerlerin önüne geçmiş olanların bu ülkenin ve bu milletin geleceğini düşünüyor olabilmesi mümkün mü?

Şahsımıza ve hükümete yönelik saldırıların gerisindeki düşmanlık tutkalının bileşimini milletimiz görmüyor sanıyorlar. Siyaset mühendisliği hesaplarıyla milli iradenin, milletin tercih hakkının etrafına duvar örenlerin niyetini milletimiz anlamıyor mu zannediyorsunuz? İşte asıl mühendisler yarın sandıkta işbaşında olacak. Kim onlar? Millet."

Konuşmasında Mehmet Akif'in "Zulmü alkışlayamam" şiirinden bir bölüm okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu millet hiçbir zaman zulmü alkışlamadı. Bu millet hiçbir zaman gelenin keyfi için geçmişe sövmedi. Bu millet hiçbir zaman üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapmadı. Yarın bu millet haksızlığa ölse de razı olmayacağını bir kez daha gösterecek ben buna inanıyorum" ifadesini kullandı.

Paralel Yapı'ya da değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Devlet içinde devlet kurma gayretinde olanlar var. 40 yıldır meğerse buna çalışıyorlarmış. 1999'da kaçıp gitti. Nereye? Pensilvanya'ya. Neden kaçıp gittin? İnzivaya çekilmiş öyle diyorlar. İnzivaya çekilmek için Mekke, Medine daha iyi değil mi? Ama üst akıl öyle söyledi. Şimdi küçük imamlar da takıldı peşlerine. Onlar da kaçıyor. Ne dedim başbakanken: 'İnlerine gireceğiz' dedim. Girdik mi? Kovalıyor muyuz? Kovalamaya devam edeceğiz. Çünkü bu ümmeti, bu milleti kimse parçalayamaz, parçalatmayacağız. Ne gerekiyorsa hukuk içerisinde bunu sonuna kadar yapacağız."

-NOTLAR

Erdoğan, konuşması sırasında "Dik dur eğilme, millet seninle" sloganlarının atılması üzerine, "Gençler, şunu unutmayın: Biz, Rabbimizin karşısında rükuya eğilmekten başka hiçbir gücün karşısında eğilmedik, eğilmeyiz. Bunu böyle bilin" dedi.

Programın yapıldığı alanın etrafındaki binalarda, üzerinde Erdoğan'ın fotoğraflarının bulunduğu, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Ağrı'ya hoş geldiniz", "Büyük oyun bozulacak, bu millet yeniden tarih yazacak", "Seni Allah için seviyoruz", "Yolun açık olsun uzun adam, merak etme bu millet seninle", "Barışı sana, seni Allah'a emanet ettik" yazılı pankartlar asıldı.

Türkçe ve Kürtçe "Derdim sensin değişmem bin dermana, hayalim sensin değişmem bin gerçeğe - Ahmede Xani'nin Torunları" yazılı pankart dikkati çekti.

Erdoğan'ın gelişinden birkaç saat önce alanı doldurmaya başlayan vatandaşlar, Türk bayrakları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu flamaları salladı.

Sıcak hava dolayısıyla baygınlık geçirenlere, alanın yanında kurulan çadırda sağlık ekipleri de yardımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından, vatandaşlara satranç takımları hediye etti.