X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Son derece samimi ve dostane bir görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Son derece samimi ve dostane bir görüşme

Son derece samimi ve dostane bir görüşme
Son derece samimi ve dostane bir görüşme

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin son derece samimi ve dostane bir atmosferde gerçekleştiğini belirten Davutoğlu: Güçlü bir hükümet arzumuzu ifade ettim. Karşılıklı anlayış içerisinde görüşmelere devam etme konusunda uzlaşıya vardık

Davutoğlu, koalisyon maratonundaki ilk randevusunu böyle değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu hükümeti kurması için görevlendirmesinin ardından koalisyon maratonu başladı. Dün ilk görüşme gerçekleşti.

İŞTE TARİHİ GÖRÜŞMENİN FOTOĞRAFLARI!!! TIKLAYIN


Davutoğlu, CHP'nin kapısını çaldı, beraberindeki beş kişilik heyet ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Davutoğlu görüşme sonrasında şu mesajları verdi:

CHP'den ilk açıklama

GÜÇLÜ HÜKÜMET: Son derece dostane, misafirperver geçti. Kendilerine teşekkür ediyorum, çok sıcak bir ortamda, Ramazan'ın atmosferine uygun bir şekilde karşılıklı görüşlerimizi paylaştık. Türkiye'nin hükümetsiz 1 dakikaya dahi tahammül gösteremeyeceğini, güçlü bir hükümetin kurulmasını arzu ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de bu çerçevede görüşlerini ifade ettiler. İlk olarak bir niyet ve karşılıklı anlayış içinde görüşmelerin devam etmesi konusunda bir ortak anlayışa ulaştığımızı gördüm. Mutabık kalınmış bir müzakerenin görüşmeleri değil bunlar. Bu çerçevede ilk olarak bir niyet ve karşılıklı anlayış içerisinde görüşmelerin devam etmesi hususunda son derece samimi dostane bir atmosferde geçti.


FARKLI GÖRÜŞLER DE VURGULANDI: Son derece yapıcı, karşılıklı anlayış içinde bazı farklı düşüncelerimizin de dile getirildiği hususlar vurgulandı. Siyasetin doğası uzlaşma gerektiriyor. Uzlaşı kültürünü ortak bir zeminde oluşturduğumuzda iyi bir netice alacağımıza inanıyorum.

ÖNCE KARŞILIKLI GÜVEN:
Bir hükümet ortaklığı müzakeresinin başlamasının test edileceği bir anlamda karşılıklı olarak öngörüşme süreci başlayacak. Bu arkadaşlarımız tarafından yürütülecek. Yani genel başkanlara bilgi sunulacak sadece. Önce karşılıklı güvenin aşılması önemli.

CUMHURBAŞKANI TARTIŞILMADI:
Hayır, bu konu ele alınmadı. Zaten Türkiye dediğim gibi demokratik kurumları yerleşmiş bir ülkedir. Cumhurbaşkanlığı makamı bir hükümet ortaklığı görüşmelerinin gündemi olacak bir husus değildir. Bu çerçevede de bu konu açılmadı. Cumhurbaşkanımız beni görevlendirdi ve o görev ile ben ziyaret yapıyorum. Yani beni görevlendiren makamı tartışma konusu açıldığında o sürecin bu sefer meşruiyeti tartışmaya başlanır. Yani görevi veren makamın meşruiyetini tartışmak bu sürecin doğasına aykırı. O zaman ben hangi meşruiyetle bu ziyareti yapıyorum. Bu tartışma açılmadı ama anayasa, yapılacak demokratik reformlar vesaire çok genel ilkeler olarak görüşüldü.

#Sayfa#

BAŞ BAŞA GÖRÜŞME OLMADI:
Ekiplerimiz gayet sıcak ve herkesin de fikrini rahatlıkla ifade ettiği bir ortam vardı. Ama belli bir aşamada liderlerle baş başa görüşme talebi gelmesi durumunda buna da olumsuz bakmam. KCK'nın baraj inşaatlarına yönelik açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu, "Hükümetler Türkiye'nin her yerinde yol ve baraj çalışması yaparlar. Bunun için hiçbir otoritenin tehdidinde de geri adım atmazlar. Sürece silah bırakmayaanlar darbe vurdu" dedi.

12. KATTA 100 DAKİKA


İki lider uzun bir süre tokalaşarak objektiflere poz verirken, olumlu bir atmosferde geçen ilk tur görüşme 100 dakika sürdü. Görüşme Kılıçdaroğlu'nun parti genel merkezinin 12. katındaki makam odasında gerçekleştirildi.
Davutoğlu'na, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı eşlik etti. Kılıçdaroğlu'nun heyetinde ise ekonomi kurmayları Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi ile Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve siyasi danışman Rasim Bölücek yer aldı. Koalisyon görüşmesine liderlerin yanı sıra 4'er kişiden oluşan heyetlerin de eşlik etmesi kararlaştırılmıştı. Ancak bu heyetlere son dakikada birer kişi daha eklendi. Başbakanlık kaynakları bu talebin CHP'den geldiğini bildirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Siyasi Baş Danışmanı Rasim Bölücek görüşmeye 20 dakika kala listeye eklenince Davutoğlu heyetine Ankara Milletvekili Mücahit Aslan'ı kattı.
Davutoğlu görüşmeye 06 DB 0353 plakalı sivil araçla geldi.
AK Parti heyeti koalisyon görüşmesi için geldiği CHP Genel Merkezi'ne gümüş tepsi içerisinde kandil simidi ve çikolata getirdi. Kılıçdaroğlu, konuğuna "İftara bekliyorduk" dedi. Bunun üzerine Davutoğlu, "Artık başka zaman" karşılığını verdi.
Görüşme öncesinde CHP Genel merkezi önünde hummalı bir temizlik faaliyeti gerçekleştirildi.
Davutoğlu, Genel Başkan ve Başbakan olarak ilk kez CHP Genel Merkezi'ne gitti.
Görüşme, Türkiye siyasetinde 16 yıl aradan sonra yapılan ilk koalisyon görüşmesi niteliğini de taşıyor.