'den ilk açıklama

Giriş Tarihi: 13.7.2015 17:39 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 20:43
CHP'den ilk açıklama

sözcüsü Haluk Koç, ile gerçekleştirilen görüşmesi ile ilgili son dakika açıklamalar yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraberindeki heyetle yaptıkları görüşmesine ilişkin, CHP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Gelinen noktada, karşılıklı güven tesisinin son derece önemli olduğunu, ortak bir çalışma yapma tespitinin ortaya konulduğunu belirten Koç, şunları kaydetti.

"Türkiye'nin güçlü bir hükümet profiliyle, önümüzdeki yılları göğüslemesi gereğinin altı her iki tarafça da çizildi. Ortak çalışma noktalarının tespitine dönük niyet ortaya kondu. Ve bu çerçevede Sayın Davutoğlu'nun cümlesiyle, 'müzakere öncesi bir ön görüşme' niteliğinde olan bugünkü toplantının içeriği de bu şekilde özetlenmiş oluyor. Müzakereler öncesi bir ön görüşme, bir usul, irade ortaya kondu. Bir niyet beyanında bulunuldu. Bundan sonrası, bir yöntem çerçevesinde, ortak bir çalışma boyutuyla ele alınacak. Daha detaylı değerlendirmeleri yapmak mümkün ama bu çerçevede kalmamız gerekiyor."

Koç, açıklamalarının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Ortak çalışma ne şekilde olacak?" sorusuna, Koç, "Şimdi, müzakereler öncesi bir ön görüşme... Her iki taraftan da birer irtibat noktası arkadaşımız var. Daha sonraki turları tamamladıktan sonra, ikinci tur öncesinde bir değerlendirme yapılıp ona göre her iki tarafın ortaya koyduğu görüşlerin ortaklaşılabilen noktaları, daha üzerinde çalışılması gereken noktaların tespiti bakımından... Daha sonraki aşama" yanıtını verdi.

"Müzakere öncesi ön görüşme"

"Görüşmelerde irtibat noktası kişiler kim?" sorusu üzerine Koç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile kendisinin, bir aksaklık olmadığı sürece teması sürdüreceklerini söyledi.

"Güveni nasıl tesis edeceksiniz?" sorusunun sorulduğu Koç, "bunların süreç içerisinde olacağı" cevabını verdi.

"Bayram sonrası takvimin netleştirilip, netleştirilmediğinin" sorulması üzerine Koç, bunun netleştirilmediğini, Davutoğlu'nun MHP ve HDP ile görüşmelerinin bulunduğunu, daha sonra da bayramın geldiğini söyledi.

Koç, Davutoğlu'nun yaptığı görüşmelerin sonucunun da aktarılmasıyla, bir tarih belirleneceğini kaydetti.

"Madde madde tartışma toplantısı değildi"


"Sayın Davutoğlu, 'Cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanması noktasında birşey konuşmadık' dedi. Bu konuda bir değerlendirme yapıldı mı?" sorusuna, Koç, şu yanıtı verdi:

"CHP'nin koalisyonla ilgili pozisyonunu belirleyen, demokrasinin olmazsa olmazlarının altını çizen 14 maddelik tespit tutanağı var. Bunların içerisinde tüm parlamenter demokratik sistemlerde olduğu gibi her anayasal kuruluşun hangi çerçeve içerisinde olması gerektiği yazılı. Onun için özel bir bahis açılmadı. Bunları madde madde tartışma toplantısı değildi, sadece bir ön görüşmeydi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN