Goruk Sulu Bamya

Yöremizde bamya yemeği düğünlerde, davetlerde, mevlit yemeklerinde 100-1000 kişilik hazırlanarak üçüncü yemek olarak ikram edilir.
Goruk Sulu Bamya
  • 6 Kişilik
Üye Tarifi

MALZEMELER

Yarım Kg bamya(taze veya kurutulmuş)
2 Salkım Üzüm Goruk’u
2 adet orta boy soğan
2 adet domates
2 adet sivri biber
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tere yağı
250 gr kuşbaşı et

YAPILIŞI

Tencerede kuş başı etler 5-6 dakika kadar karıştırılır. İçine tereyağı ve sıvı yağ ilave edilir. Domateslerin kabuğu soyulup rendelenir. Soğanlar ve biberler ince ince doğranır. Soğan ve biberler bir tavada pembeleşinceye kadar pişirilir. Rendelenmiş domatesler karışıma ilave edilir. Tencerede pişmekte olan ete eklenir. Karışımın üzerine çıkacak şekilde su ilave edilir. Kaynamaya bırakılır.
Ayrı bir tencerede haşlanmış olan bamya süzülerek kaynayan suya ilave edilir. Tencerenin ağzı kapatılarak yaklaşık 30 dakika pişmesi için beklenir. Başka bir kap da goruklar ezilerek içine bir su bardağı ilave edilerek tülbent den geçirilerek süzülür. Süzülen goruk suyu pişmekte olan bamya ya ilave edilir. İsteğe bağlı olarak iki diş sarımsak katılabilir. Goruk suyunun bulunmadığı zamanında limon tuzu kullanılabilir. Tencere nin ateşi söndürüldükten sonra hemen ocaktan indirilmez. 5-10 dakika buharı ile pişmesi için bekletilir.

PÜF NOKTASI

İsteğe bağlı olarak iki diş sarımsak katılabilir. Goruk suyunun bulunmadığı zamanında limon tuzu kullanılabilir.
SON DAKİKA