MERYEM GAYBERİ

MERYEM GAYBERİ

08 Kasım 2016, Salı

Kürtler sizden illallah etti

Çözüm Süreci'ni başlatan hükümeti "Bizim düşmanımız devlet değil sadece AKP'dir" diyerek hedefe oturtan, Çözüm Süreci'nin mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine "Seni başkan yaptırmayacağız" kampanyası başlatan, 6-7 Ekim'de Kobani bahanesiyle 52 tane Kürdü vahşice katleden, Ankara'da 37 kişiyi katleden teröristin cenazesine katılarak cani eylemi sahiplenen HDP'liler, hukuk önünde hesap veriyor.

***

15 Temmuz'da hain FETÖ'cü darbeciler tarafından Meclis'in bombalandığında susanlar,

insanların tanklar tarafından ikiye bölündüğü, helikopter ateşiyle, jet bombalarıyla katledildiği zaman susanlar, şimdi açıkça teröre yataklık yapanlar mahkeme önüne çıkarıldı diye feryat etmeye başladı.

Başta Almanya olmak üzere tüm AB ülkeleri ve ABD, ilk günkü "kaygılarını" ikinci gün daha da "derin"leştirdiler: Derin kaygı duyuyorlarmış.

***

"Batılı dostlarımızın" bu kaygılı hallerini çok yakından biliyoruz aslında. Objektif, evrensel, ilkeli ve sarsılmaz bir "demokrasi âşığı" hepsi de (!)

Bu 'derin kaygılı' aynı ekip, halkın yüzde 52'sinin oyunu alarak iktidara gelen Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, darbe ile iktidardan indirildiğinde ne yapmıştı?

Bugünkü derin kaygıyı bırakın yüzeysel dahi olsa en küçük bir endişe taşıdıklarını beyan etmişler miydi?Yoksa tam tersine hepsi Sisi'nin kuyruğuna takılıp darbecilere desteklerini mi açıklamışlardı?

***

Diyarbakır'dan, Batman'a, Bingöl'den Van'a kadar bölgede yaşayan dostlarımdan birkaçıyla telefonda görüştük. Benden daha çok onlar şaşkın. Vanlı dostum, "Van depreminden sonra bile burası çok daha gergin, halk çok daha tepkiliydi. Ama HDP'lilerin hukuk önüne çıkarılmasına rağmen şehir çok sakin" dedi. Diyarbakır, Bingöl, Hakkari, Batman, Mardin vs. de öyle…

***

Bunun tek açıklaması var: Çünkü Kürtler bıktı.

Sabah belediye araçlarının evinin önüne çukur kazmasından,

Kantonculuk oynayan teröristlerin bu çukurları bombayla doldurmasından,

Küçücük çocuklara 'savaşçılık' oynatılarak yol-kontrolü yaptırtılmasından,

Yol kenarında oynayan çocukların, özerklik oyunu için bombalarla katledilmesinden,

Dürümlü'de 12 ton bombayla 16 Kürdün PKK tarafından parça parça edilmesinden bıktı.

Kandil'i siyaset çizgisine çekeceğine kendisi Kandil'e teslim olanlar bir kez daha düşünmeli…

BİZE ULAŞIN