X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Komisyon noktayı koydu: Yüce divan yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Komisyon noktayı koydu: yok

  • Giriş Tarihi: 6.1.2015
Komisyon noktayı koydu: Yüce divan yok
Komisyon noktayı koydu: Yüce divan yok

Meclis'te dört eski bakanla ilgili kurulan Soruşturma Komisyonu'nun 14 üyesi dün karar için toplandı. Komisyon 5'e karşı 9 oyla "Bakanlar, 'a gitmesin" dedi

TBMM Soruşturma Komisyonu, 17 Aralık darbe girişiminin ardından gündeme gelen tuzağını bozdu. Komisyon eski bakanlar , , ve 'ın Yüce Divan'a gönderilmemesine karar verdi. 14 milletvekilinden oluşan komisyonda, 9 üye eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi, muhalefete mensup 5 üye ise gönderilmeleri yönünde oy kullandı. Komisyon, 9 Ocak'a kadar da kararının gerekçelerini içeren raporunu TBMM Başkanlığı'na sunacak. TBMM Genel Kurulu'ndaki Yüce Divan oylaması ise ocak ayı sonunda yapılacak. 17 Aralık operasyonunun ardından eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu tarihi kararını dün verdi. AK Partili Hakkı Köylü başkanlığında gerçekleşen komisyon toplantısı 3.5 saat sürdü. Edinilen bilgiye göre, toplantıda her üye söz alarak eski bakanlar hakkındaki toplam 11 ayrı suçlamayla ilgili görüşlerini dile getirdi. Ardından da her bir eski bakan için, Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesi yönündeki oyunun rengini söyledi. Toplantıda milletvekillerinin konuşma sırası ise kurayla belirlendi.

'YOLSUZLUK İDDİASI HEP DARBECİLERİN MASKESİ' - TIKLAYIN

KARAR 5'E KARŞI 9 OYLA ALINDI: Komisyonun 9 AK Partili üyesi, eski bakanlarla ilgili kanaatlerini "Yüce Divan'a sevk edilmemeleri" yönünde kullandı. Her bir üyenin görüşünü açıklaması ve kanaatini bildirmesi usulüyle yapılan oylamada, CHP'li 4 milletvekili ile MHP'li Mesut Dedeoğlu "Yüce Divan'a gönderilmeleri" yönünde kanaat bildirdi.

KOMİSYON BAŞKANI KÖYLÜ'DEN İLK AÇIKLAMA - TIKLAYIN

'ÇİFT TARAFLI HAVAN ATIŞI': Toplantının ardından soruları yanıtlayan Komisyon Başkanı Köylü, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi yönünde karar verildiğini söyledi. Köylü, "baskı olup olmadığı" yönündeki bir soru üzerine "Yukarısı serbest. Ne baskısı. Çift taraflı havan atışları yapılıyor. Bizler aşağıdayız. Bize isabet etmedi" dedi. Köylü, "Vicdanen rahat mısınız?" sorusuna da "Vicdanen rahat olmayacağım bir kararı verdiğimi mi söylüyorsunuz" yanıtını verdi.

İŞTE ÖZ'ÜN İMZASIYLA GÖLBAŞI KUMPASI - TIKLAYIN

ŞİMDİ GÖZLER GENEL KURUL'DA: Kararın ardından gözler TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak Yüce Divan oylamasına çevrildi. Komisyon, raporunu en geç 9 Ocak'ta TBMM Başkanlığı'na sunacak. Muhalefet partili üyeler de muhalefet şerhlerini yazacak. Ardından Genel Kurul'da yapılacak oylama için geri sayım başlayacak. TBMM Başkanlığı, raporu 10 gün içinde bastırıp üyelere dağıtacak. Raporun en geç 19 Ocak'ta dağıtılması gerekiyor. Rapor, Genel Kurul'da bu dağıtımdan itibaren 10 gün içinde görüşülecek. Genel Kurul'daki Yüce Divan oylamasının, ocak ayı sonunda yapılması bekleniyor. Komisyona, şahısları adına 6 milletvekiline söz verilecek. Son söz, hakkında soruşturma açılması istenen bakana ait olacak ve süresi sınırlandırılamayacak. Görüşmeler tamamlandıktan sonra komisyon raporu Genel Kurulca gizli oyla karara bağlanacak. Yüce Divan'a sevk kararı, üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 ile alınabiliyor. TBMM tarafından Yüce Divana sevk kararı alınırsa dosya, en geç 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek.

BENİ O SAHTE İSİMLE DİNLEMİŞLER - TIKLAYIN

CHP 4 ÖNERGE VERECEK: CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Komisyonun kararının ardından TBMM Genel Kurulu'nda eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi için dört ayrı önerge vereceklerini bildirdi.

KASET SKANDALLARININ SIRRI ORTAYA ÇIKTI - TIKLAYIN

'DELİLLER HUKUKEN GEÇERSİZ'

Meclis Soruşturma Komisyonu'ndaki AK Partili üyeler, 'delillerin hukuken geçerli olmadığı' gerekçesiyle eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmemeleri yönünde oy kullandı. 17 ve 25 Aralık operasyonlarını Paralel yapının hükümete karşı darbe girişimi olarak değerlendiren AK Partili 9 üye, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) güvensizliklerini de dile getirdi. Yargılamanın 'hukuki' değil siyasi olacağını, eski bakanların Yüce Divan olarak görev yapacak AYM'nin bugünkü yapısıyla peşinen mahkum olacağını belirttiler. AK Partili üyeler AYM Başkanı Haşim Kılıç'ı da siyasi mesajları nedeniyle eleştirdiler.

25 İLDE 36 PARALELCİ POLİS GÖZALTINDA - TIKLAYIN

AK Parti milletvekilleri görüşlerini "Deliller hukuki yolla toplanmamıştır, geçersizdir. Bakanlarla ilgili şüphe yoktur" diyerek dile getirince, CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger "Vicdanınız rahat mı? Darbeyi siz yapıyorsunuz!" dedi. AK Partili Yusuf Başer, Aksünger'in bu sözleri üzerine "Haddini bil" diye bağırdı. CHP'lilere "Asıl darbeci sizsiniz" karşılığını veren Aksünger'in yerinden fırlaması üzerine araya AK Partili Yılmaz Tunç ve Bilal Uçar girdi. AK Partili üyelerin kararlarında ayrıca Soruşturma Komisyonu'nda ele alınan, iddialarla ilgili daha önce mahkemede takipsizlik kararı verilmesi ile eski bakanın mal varlığına ilişkin son bilirkişi raporundaki tespitlerin de etkili olduğu öğrenildi.

#Sayfa#


KOMİSYON BAŞKANI KÖYLÜ: SAVCI GİBİ SORUŞTURDUK

TBMM Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakan hakkında verdiği "Yüce Divan'a gönderilmelerine gerek yok" kararına ilk tepkiler geldi. AK Partililer kararı "tuzak bozuldu" şeklinde değerlendirdi:

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN: Adli yargının takipsizlik kararı neyse, komisyonun verdiği Yüce Divan'a göndermeme kararı da odur. Komisyon, savcı vasfıyla delilleri ve iddiaları incelemiş, hukuki bir karar vermiştir. Bu karar, AK Parti'nin değil, komisyon üyelerinin hür ve bağımsız kararıdır. Komisyona hiçbir müdahale mevzubahis olmamıştır. Bazı muhalefet sözcüleri soruşturma sürecini adalet arayışı için değil, AK Parti'yi itibarsızlaştırma için kullanmaya çalışmıştır. Muhalefetin bu süreçte peşin hükümle suçlayıcı ifadelerde bulunması, komisyonun iradesine açık saygısızlıktır. Komisyon kararına saygı duymayanların Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı duyması da beklenmez.

KOMİSYON BAŞKANI HAKKI KÖYLÜ: Komisyon temmuz ayında kuruldu. Biz bir savcı gibi soruşturma yaptık. Cumhuriyet savcılığı nasıl soruşturma yapıyorsa öyle bir soruşturma yaptık. Ondan sonra da karar çıktı. Anayasa Mahkemesi'ne giderse aklanır, gitmezse aklanmaz diye düşünmedik. Onlar bizim dışımızdaki şeyler. Arkadaşlar çalıştılar, sonuçta böyle bir karara vardılar. Herkese söz verdik. Herkes görüşünü belirtti. Sonuç olarak da bir karar çıktı.

KOMİSYON BAŞKAN VEKİLİ YILMAZ TUNÇ: Hem hukuki, hem vicdani düşündük. Takipsizlik kararlarını, mahkeme kararlarını düşündük. Olayların gerçekleşip gerçekleşmediğiyle ilgili hususları tek tek değerlendirdik ve böyle bir karar verdik.

ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI BURHAN KUZU: Komisyondan çıkan karar önemli bir karar. Deliller, belgeler onda, hangileri geçerli, hangileri geçersiz. Komisyon, Yüce Divan'a sevk kararı alsa, AK Parti grubu bunun önüne geçemezdi... Muhalefetin şu bakışını kabullenemiyorum; ' 4 bakan hakkında iddia var, Anayasa Mahkemesi karar versin'. Anayasa Mahkemesi'nin tarafsız kalacağı mutlak mı? Eğer burada bir şey yoksa hele gidip gelsin demenin anlamı yok. Zannediyorum Genel Kurul'dan da aynı karar çıkar. Olayın başka tarafı var. Muhalefet olayı politize etti.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ: Komisyon önündeki dosyayı inceledi ve bir karar verdi. Hayırlısı olsun.

AK PARTİ ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ MEHMET METİNER: Yüce Divan tuzağı bozuldu. Seçim öncesinde partiye kurulmak istenen tuzak, komisyonun AK Partili değerli üyeleri tarafından bozuldu. Başta Komisyon Başkanımız olmak üzere değerli AK Partili üyeleri kutluyorum. Bir tarih yazdılar. Bunun ne kadar anlamlı ve değerli bir karar olduğu, ileride AK Parti tarihi yazıldığında görülecektir. Tuzağı bozmak gayesiyle hareket ettiler.

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ YUSUF HALAÇOĞLU: Zaten böyle olacağını biliyorduk. Kamu vicdanında gereken karşılığı görecektir diye düşünüyorum. 22 Aralık'ta oylanacakken, farklı bir sonuç çıkacağı ihtimali üzerine ertelediler, ufak tefek konularla, itirazlarla konuyu uzattılar. Bu uzatma sırasında en üstten itibaren görüşmeler yapıldı.