X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Barışa bir adım daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Barışa bir adım daha

  • Giriş Tarihi: 1.3.2015
Barışa bir adım daha
Barışa bir adım daha

Hükümet ve HDP'lilerin Dolmabahçe buluşmasında tarihi çağrı yapıldı. HDP'li Önder, Öcalan'ın sözlerini şöyle duyurdu: 'yı olağanüstü kongreye davet ediyorum. Bu, silahın yerini siyasetin alması beyanıdır

ÇÖZÜM SÜRECİ TOPLANTISINA ÖCALAN'IN 'SİLAH BIRAKIN' ÇAĞRISI DAMGA VURDU

Türkiye 'nde tarihi bir döneme girdi. sı için olağanüstü kongreye çağrıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu sürece ilişkin gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde dün HDP heyeti ile bir araya geldi. Görüşmeye Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen ve 45 dakika süren toplantının ardından HDP adına açıklamayı yapan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder şunları söyledi:
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana süre gelen demokratikleşme sorunları ve son 30 yılda 40 binden fazla insanımızın yaşamına mal olan Kürt meselesinin çözümü için yürütülen Çözüm Süreci çalışmalarında tarihi bir karar sürecinin eşiğinde bulunmaktayız. Bölgenin yüzyıllık dengeleri alt-üst olurken küresel ve bölgesel zorbalıkların algısal ve iradesel yaklaşımlar evrensel insani değerler ölçüsüyle geliştirilerek aşılmalıdır.Muhtevası gereği çok hareketli ve dinamik bölgesel koşullar göz önüne alınarak, sürece de dinamik bir yaklaşım gerekti. Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci, resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan'ın temel belirlemesi şudur; Bu 30 yıllık çatışma sürecinin kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müşterekin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde, stratejik tarihi kararı vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır.Bütün bu hususlarda beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri gelinen noktada bu demokratik ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek emek veren ve verecek olan bütün demokratik güçleri selamlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.
#Sayfa#
HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN
Akdoğan ise yeni anayasayı bir fırsat olarak gördüklerini belirtti. Akdoğan, 12 yıldır "Akan kan dursun" diye sessiz devrimlerin adımlarını attıklarını belirterek, "Her türlü sorunun çözüm yerini siyaset kurumu. Demokrasimizin daha ileri noktalara ulaşması için bütün toplum kesimlerinin siyasi partilerin sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle gayret göstermesi gerektiği açıktır. Silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır. Sorunlara demokratik çözümler bulmak bölen ve ayrıştıran değil, birleştiren ve güçlendiren bir etki yapmaktadır. Temel hak ve özgürlükleri daha da geliştirmek hakça ve kardeşçe bir ortam hazırlamak ancak bütünlüğe katkı sağlar, vatandaşlarımızın aidiyet duygusunu daha da geliştirir. Temel sorunları geride bırakan Türkiye küresel, bölgesel bir güç haline gelecektir. Biz birlikte Türkiye'yiz ve her şey Türkiye için" diye konuştu.

BARIŞIN OMURGASI 10 MADDE
Sırrı Süreyya Önder barışın omurgasını omurgasını teşkil edecek olan olgusal başlıkları şöyle açıkladı:
1- Demokratik siyaset tanımı ve içeriği.
2-Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması.
3-Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri.
4-Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar.
5-Çözüm Süreci'nin sosyo ekonomik boyutları.
6-Çözüm Süreci'nde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması.
7-Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri.
8-Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi.
9-Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.
10-Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.