Barışa bir adım daha

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Barışa bir adım daha

Hükümet ve HDP'lilerin Dolmabahçe buluşmasında tarihi çağrı yapıldı. HDP'li Önder, Öcalan'ın sözlerini şöyle duyurdu: 'yı olağanüstü kongreye davet ediyorum. Bu, silahın yerini siyasetin alması beyanıdır

ÇÖZÜM SÜRECİ TOPLANTISINA ÖCALAN'IN 'SİLAH BIRAKIN' ÇAĞRISI DAMGA VURDU

Türkiye 'nde tarihi bir döneme girdi. sı için olağanüstü kongreye çağrıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu sürece ilişkin gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde dün HDP heyeti ile bir araya geldi. Görüşmeye Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen ve 45 dakika süren toplantının ardından HDP adına açıklamayı yapan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder şunları söyledi:
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana süre gelen demokratikleşme sorunları ve son 30 yılda 40 binden fazla insanımızın yaşamına mal olan Kürt meselesinin çözümü için yürütülen Çözüm Süreci çalışmalarında tarihi bir karar sürecinin eşiğinde bulunmaktayız. Bölgenin yüzyıllık dengeleri alt-üst olurken küresel ve bölgesel zorbalıkların algısal ve iradesel yaklaşımlar evrensel insani değerler ölçüsüyle geliştirilerek aşılmalıdır.Muhtevası gereği çok hareketli ve dinamik bölgesel koşullar göz önüne alınarak, sürece de dinamik bir yaklaşım gerekti. Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci, resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan'ın temel belirlemesi şudur; Bu 30 yıllık çatışma sürecinin kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müşterekin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde, stratejik tarihi kararı vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır.Bütün bu hususlarda beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri gelinen noktada bu demokratik ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek emek veren ve verecek olan bütün demokratik güçleri selamlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışa bir adım daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN