X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şiddetin dili son bulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şiddetin dili son bulacak

  • Giriş Tarihi: 1.3.2015
Şiddetin dili son bulacak
Şiddetin dili son bulacak

: Artık bu topraklarda silah diliyle kimse konuşmasın "Süreç yeni bir zemine oturdu. Silahın dili sona erecek, demokratik siyasetin önü açılacak"

nde gelinen son aşamayı değerlendiren , "Çözüm süreci türlü badireler, kumpaslardan geçerek bugünkü açıklamayla yeni bir zemine oturmuştur. Artık bu ülkede Türk, Kürt, Sünni gibi ayrımlar bu ülkede nifak tohumu olarak kullanılmayacaktır. Türkiye'de silahın dili sona erecek, demokratik siyasetin önü açılacaktır" dedi. Davutoğlu, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:ANADOLU EVLADI DAĞA ÇIKARILMAYACAK:
28 Şubat'taki o dışlayıcı darbe kültürünün yerini bütün vatandaşları kucaklayan çözüm süreci almıştır. Doğusunda ve batısındaki bütün gençlerimiz bundan sonra ortak aidiyet bilinci ve gelecek için birlikte el ele yürüyecekler. Hiçbir annenin yüreğine evlat acısı düşmeyecek. Hiçbir Anadolu evladı şu veya bu gerekçeyle dağa çıkarılmayacak. Dışlayıcı her türlü bölücü faaliyet ayaklarımızın altına alınacak. Bu tür ayrımlar cahiliye adetidir ve Anadolu bunu ayaklarının altına almıştır.

SİLAH DİLİYLE KİMSE KONUŞMAMALIDIR:
Demokratik siyaset varsa, herkes demokrasi içinde görüşlerini ifade ediyorsa, gençlerin, devlet adamlarının da bir daha şiddeti, nefreti körükleyici açıklamalardan uzak durması lazım. Artık bu topraklarda silah diliyle kimse konuşmamalıdır. Bugün yapılan açıklamayı yakından takip edeceğiz.CHP'YE ŞAH-FIRAT ELEŞTİRİSİ:
Gece boyu o yürüyen Mehmetçikler arasında Türk, Kürt, Arap, Boşnak da Arnavut da vardı ama hepsi aynı ideal için, Süleyman Şah'ın emanetine sahip çıkmak için izzetle yürüdüler. Şehit düşen kardeşimize rahmet diliyorum. Süleyman Şah'ın emanetine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Biz, Süleyman Şah Türbesi'nde çaba içindeyken muhalefet kanlı Esad'ın diliyle konuştu. Türkiye'de ana muhalefet liderinin sözcüsü Türkiye'nin Suriye'ye saldırdığını iddia etti. Biz, milli mirasımızı korumak için hangi adımı atmamız gerekiyorsa atmaya devam edeceğiz. Çözüm süreciyle kardeşliği ihya edeceğiz. Şah Fırat operasyonunda olduğu gibi tarihi mirasımıza sahip çıkacağız. Mega projelerde olduğu gibi geleceğimizi ihya edeceğiz.
#Sayfa#
SAĞDUYU ÇAĞRISI
Davutoğlu, televizyonlardan yayınlanan, "Yeni Türkiye yolunda" konuşmasında bazı üniversitelerde çıkan olaylara değindi, gençlere sağduyu çağrısı yaptı: "70'li yıllarda kutuplaşmalardan çok acı çekmiş, gençliğini o yıllarda yaşamış bir üniversite öğrenci hareketi lideri olarak gençlerimize sesleniyorum. Gençlerimizden her türlü konuda görüşlerini tartışmaya açmalarını, medeni bir şekilde tartışmalarını, görüş ayrılıkları konusunda ihtilaf etmekten çekinmemelerini, ama zinhar şiddete yönelmemelerini tavsiye ediyorum."

'SİLAHIN DİLİ SONA ERECEK'
"İlan ettiğimiz çözüm süreci bugün yeni bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Artık gençlerimiz davada ya da sokaklarda kaşı karşıya gelmeyecektir. Çözüm süreci türlü badireler, kumpaslardan geçerek bugünkü açıklamayla yeni bir zemine oturmuştur. Artık bu ülkede Türk, Kürt, Sünni gibi ayrımlar bu ülkede nifak tohumu olarak kullanılmayacaktır. Türkiye'de silahın dili sona erecek, demokratik siyasetin önü açılacaktır."

'AYAKLARIMIZIN ALTINDA'
"Şimdi soruyorum; O 28 Şubat bin yıl sürdü mü, herhangi bir iz kaldı mı?" diyen Davutoğlu, "Bir 28 Şubat'ta daha beraberiz ama o 28 Şubat'ın kabus günlerinde hainler pusuda ama onların pususuna izin vermeyeceğiz. 28 Şubat milletin evlatlarının izzetinin, onurunun çiğnendiği bir dönemdi. 28 Şubat'ın kalıntıları ayaklarımızın altındadır. 28 Şubat'ta tanklar Sincan'da yürüyordu, şimdi ise Süleyman Şah için Suriye'de yürüyor" dedi.