Ersoy Dede

Ersoy Dede

28 Ekim 2015, Çarşamba

Paralel Yapının Seçim Stratejisi

Seçimlere sayılı günler kala, Paralel yapının seçimde taban stratejisini açıklıyoruz.. 30 Mart'taki yerel seçimlerden bu yana uyguladıkları, 'ikinci en büyük parti kimse ona oy verin' taktiği işe yaramayınca, paralel yapı, işe daha bilimsel yaklaşma kararı almış görünüyor.. Yazının altındaki çizelge, Paralel yapıda bu meseleye ciddiyetle eğilen uzman bir kadronun yaptığı ince hesaplar sonucu oluşturulmuş bir çizelge. Çizelgeyi dikkatle incelediğimizde, 'Ak Parti'nin en güçlü rakibine oy verelim' türü görece daha basit bir metodu terk ettiğini anlıyoruz..
**
Hangi seçim bölgelerinde hangi partiye oy verilmesi gerektiğini belirttikleri listenin bir alt okuması var.. Her seçim bölgesinin yanında yer alan parti, o bölgenin en güçlü ikinci partisi değil.. Bazıları dördüncü bazıları bilakis birinci parti.. Listeye detaylı olarak hepimiz, hepiniz bakın.. Mantığını çözeceksiniz zaten.. Ben referans olsun diye birkaç çözümleme yaptım.. Haa bu arada, listeye dikkatli baktığınızda, bazı bölgelerin yanının boş olduğunu göreceksiniz.. Olur da liste 'Ersoy Dede'nin eline geçerse' diye, 'HDP' yazamadıkları yerleri boş bırakmışlar.. Komik adamlar..
**
Listeyi, 7 Haziran sonuçlarıyla beraber incelememiz lazım.. Birkaç seçim bölgesine bakalım.. Mesela, Aydın'da 2 milletvekili çıkaran AK Parti, sadece Bin 859 oy daha alsaydı 1 milletvekili daha çıkarmış olacaktı.. En bıçak sırtı sonuçlardan birini aldı yani Aydın'da.. Peki o 3.milletvekilini çıkaracak oy kimde?.. Değerli dostlar, Aydın'da 121 bin oyla MHP tek milletvekili çıkarmış durumda.. HDP'nin aldığı oy toplamı ise 60 bin civarı.. Ve milletvekili yok.. Paralel yapı karar almış, Aydın'da birinci parti çıkan ve ilk seçimde 270 bin civarı oyla 4 milletvekili kazanan CHP'nin milletvekili sayısını 5'e yükseltme derdinde.. Dolayısıyla 1 Kasım sonuçlarına bakacağız. 60 bin civarındaki HDP oyu bir anda buharlaşırsa ya da MHP'nin 121 binlik oyunda, dramatik bir değişiklik yaşanırsa, çalışmaya tabandan beklenen karşılık gelmiş demektir.. Hatırlatalım, geçersiz oy sayısı Aydın'da 20 bin civarı.
**
Gelin Balıkesir'e bakalım bir de.. 312 bin oyla Ak parti birinci parti çıkmış.. 3 milletvekili var.. Hemen arkasından gelen CHP'nin de 3 milletvekili var. Ve aldığı oy 271 bin.. Ak parti eğer, 2 bin 128 oy daha almış olsaydı, milletvekili sayısı 4 olacaktı.. Paralel yapı burada tercihini MHP'den yana kullanmış.. Çünkü yaptıkları hesaba göre, kayan oylar nedeniyle Ak Parti, ucundan kaçırdığı milletvekili MHP'ye kaptırmış durumda.. 14 bin olan Saadet Partisi oylarının ve 24 bin civarı olan HDP oylarının 1 Kasım'daki durumuna bakacağız.. MHP'nin 2 olan vekil sayısı artar ve BBP, SP ve HDP'nin toplam oy sayısında bir değişiklik yaşanırsa, burada da plan başarıyla uygulanmış anlamına gelir..
**
Rastgele seçerek gidiyorum.. Listeye bakarak siz de kendi analizinizi yapabilirsiniz.. Yaklaşık 220 bin civarında oyun geçersiz sayıldığı İstanbul 2. Bölge'de, Ak parti, 2011 seçimlerine göre 3 milletvekili kaybetti.. Eğer 7 Haziran'da, 3 binden biraz fazla oy daha almış olsaydı, CHP'ye giden bir milletvekilini daha TBMM'ye sokmuş olacaktı.. Şimdi paralel yapı, MHP-CHP demiş bu bölge için.. Ama HDP'nin de mevcut durumunu konsolide etmesini isteyecektir.. 7 Haziran'da Saadet Partisi 61 bin civarında oy aldı.. Bunu MHP ve CHP'ye eşit bölüştürmeyi başarırsa CHP'deki durumu korur, MHP'yi de HDP'nin üzerine belki çıkarabilir..
**
En küçük seçim bölgelerinden biri olan Bayburt'a bakalım bir de.. 14 bin 557 oyla 1 milletvekili çıkaran MHP'ye karşı, AK Parti de 27 bin 739 oyla bir milletvekili aldı.. Paralel yapı, Ak Parti'nin ihtiyacı olan 1,500 civarında seçmeni bulamaması için çalışacak gibi görünüyor..
**
Amasya'da da kıl payı hesaplar yapılıyor.. Sadece 681 oyla bir milletvekilliğini kaybeden MHP için talimat verilmiş tepeden..
**
Çorum'da da 1500 oy farkla MHP 1 vekilliği kaybetmişti.. 59 bin civarı oyu vardı..Şimdi o kaybı telafi etmeye çalışacak..
**
Listeyi, elbette dikkatle incelediğiniz zaman, doğru yerlerden alınacak sadece 100 bin civarında yeni oyla, Ak Parti'nin rahat rahat tek başına iktidar olabileceğini, paralel yapının iyi okuduğunu anlıyoruz.. Analitik değerlendirmede 15 ile dikkatli çalışıldıysa, 18 yeni vekil kazanamaması için hiçbir neden yok.. Bunu Paralel yapı biliyor.. Muhalefet partileri biliyor. Ben biliyorum.. Umarım Ak Parti'deki karar vericiler de biliyordur.. Kalın sağlıcakla..

SON DAKİKA