MERYEM GAYBERİ

MERYEM GAYBERİ

09 Haziran 2015, Salı

Durmak yok yola devam

Seçim sonuçları seçmeni de partileri de oldukça şaşırttı. AK Parti en yakınındaki partiye 16 puan fark attı buna rağmen sonuncu parti en çok sevinç gösterisi yapıyor.

Yüzde 16 alan MHP ise 'Tek başına iktidar olmuş' gibi gururlu açıklamalarla herkesi hizaya çekiyor. Sandıktan çıkan irade milli iradedir. Dolayısıyla en büyük saygıyı hak ediyor. Millet istediğine iktidarı verir, istediğini baraja gömer. Milletin iradesi, her türlü sivil ve askeri vesayetten daha saygındır.

***
AK Parti'deki Kürtçü ve Türkçü oylar gitti ve AK Parti geçen seçime göre yüzde 9 oy kaybetti. Ama artık merkez parti olduğu kesinleşen AK Parti'nin yüzde 41'lik kemik bir oyu var. "AK Parti gidiyor" diye sevinenler bence çok acele ediyor.

Türkiye kazanımlarından bir adım bile geriye dönmez. Endişelenmeyin. Çünkü bu milletin ana gövdesini temsil edilen sessiz çoğunluk hala temsil yetkisini AK Parti'den almadı.

***
HDP'nin oylarını ikiye katlamasında özellikle Kürt seçmenin Çözüm Sürecinin huzuruna ve barışa çok alışması etkili oldu.

"HDP Meclis'e girmezse yine şiddet gelir, yine kan akar" söylemleri, 30 yıl sonra huzuru yakalamış Kürt seçmenini, HDP'yi meşru siyasi zeminde tutmak için motive etti.

***
Düne kadar "Seçimlerde hile var", "Trafoya kedi girdi", "Diktatörlük var" diye bağıranların seçim akşamından bu yana sesi çıkmıyor. Bıçakla kesilmiş gibi 'Diktatörlük' söylemi de 'Oylar çalındı' söylemi de bitti. Bu sessizlik, yıllardır sürdürdükleri bu yalana kendilerinin bile inanmadığını gösteriyor.

***
CHP'nin ve diğer marjinal partilerin yıllardır oy istediği seçmene hakaret etmesinin sonucu ortada. Dolayısıyla hiç kimsenin milletin kararını eleştirmeye hakkı yok. Millet ne diyorsa baş göz üstüne. Millet iradesi yani sandık demokrasinin omurgasıdır.

Anlaşıldı ki bu millet gerilmeyi sevmiyor. Artık muhalefetin, "En çok ben Erdoğan'a düşmanlık ederim" diyerek çirkin üsluplarla toplumu kutuplaştırma hamleleri son bulmalı.

***
Bu milletin umududur AK Parti. Ancak AK Parti'nin de hataları var elbette. Yoksa 10 ayda 9 puan birden neden düşsün? AK Parti, milletin mesajını alacak potansiyele sahip tek parti bence. Çünkü seçim sonrası en sağduyulu açıklamalar AK Parti'den geldi. Dolayısıyla şapkasını önüne alıp "Nerede hata yapıldığının" muhasebesini yapacağına inanıyorum.

***
Ve millet seçimde şunu söylemiştir: "AK Parti'den başka ülkeyi yönetecek potansiyelde bir parti görmüyorum. Bu nedenle AK Parti'yi yüzde 41 oy ile birinci yapıyorum. Daha demokratik, daha reformcu bir çizgide bu yüzden durmak yok yola devam…"

BİZE ULAŞIN